PARTNER PORTALU
  • BGK

Terapia nowotworów w nowym centrum

  • GK/wzp.pl    25 maja 2012 - 12:36
Terapia nowotworów w nowym centrum

Otwarto Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.
– To wielki dzień dla szpitala i znakomite zwieńczenie 102. rocznicy założenia placówki – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz witając osoby, bez których, jak podkreślił, nie byłoby programu inwestycyjnego w zachodniopomorskich szpitalach.

– To wielki krok w zachodniopomorskiej ochronie zdrowia, ale to tylko jeden z kroków, jakie zaplanowaliśmy pięć lat temu, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za województwo i podejmowaliśmy decyzje, których mieszkańcy są po prostu warci. Potrzebowaliśmy wówczas fachowców, którzy sprostają naszym planom – i spełnienie tego warunku okazało się najprostsze, ponieważ pracowali państwo na jakość kadry od wielu lat – powiedział marszałek.

Dodał, że udało się ustabilizować sytuację finansową szpitali, dzięki programowi oddłużania i dziś zachodniopomorskie szpitale znajdują się w czołówce krajowej pod względem stabilnej sytuacji ekonomicznej.

– Ale potrzebowaliśmy też potężnego programu inwestycyjnego wartego kilkaset milionów złotych, który udało się wprowadzić dzięki odważnym decyzjom, zaangażowaniu środków z regionalnego programu operacyjnego, z budżetu województwa i wygospodarowaniu pieniędzy na wkład własny ze strony placówek – dodał.

Centrum Onkologii jest pierwszym w całości ukończonym dziełem w ramach tego programu. Celem projektu jest zapewnienie diagnostyki i terapii nowotworów piersi u kobiet przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik diagnostyczno-leczniczych, zgodnie ze standardami europejskimi.

Budynek zaprojektowano jako trzykondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Planuje się, że ambulatoria i w poradnie onkologiczne przyjmować będą około 90 tys. pacjentów rocznie, a także wykonywanych będzie w tym czasie ok. 50 tys. badań w ramach pracowni diagnostyki obrazowej, ok. 135 tys. badań laboratoryjnych oraz ok. 43 tys. badań histopatologicznych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.