PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń olśniewa uśmiechem

  • JL    2 lutego 2016 - 09:46
Toruń olśniewa uśmiechem
Toruń zrealizuje program edukacji i profilaktyki stomatologicznej „Toruń olśniewa uśmiechem”. Fot. Pixabay.com

W 2016 r. miasto zrealizuje program edukacji i profilaktyki stomatologicznej „Toruń olśniewa uśmiechem”.
To kontynuacja rozpoczętego w 2015 r. pilotażowego programu skierowanego do dzieci i młodzieży oraz rodziców, opiekunów i pracowników oświaty.

Jest on uzupełnieniem oferty zaproponowanej przez NFZ. Obejmuje edukację, profilaktykę wtórną oraz szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy stomatologicznej w urazach zębów mlecznych i stałych.

Z akcji skorzystają uczniowie toruńskich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów (grupy wiekowe 11, 14 i 17 lat) na terenie Gminy Miasta Toruń.

– Żeby Toruń olśniewał uśmiechem, potrzebne są pieniądze, dlatego w budżecie miasta na ten cel przeznaczamy 140 tys. zł – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

W ramach profilaktyki wtórnej u dzieci z wymienionych grup wiekowych zostanie wykonane m.in.:

• kontrolne badanie stomatologiczne – oznaczenie wskaźnika intensywności próchnicy PUW, wskaźnika leczenia, frekwencji i intensywności próchnicy oraz zakwalifikowanie badanego do jednej z trzech grup ryzyka, ocena poziomu higieny jamy ustnej, stanu przyzębia i zgryzu,

• lakowanie pierwszych zębów trzonowych stałych u dzieci, u których ten zabieg nie został wykonany w ramach refundacji NFZ przed ukończeniem 7 r.ż. (w tym lakowanie poszerzone i lakowanie uzupełniające w przypadkach częściowej lub całkowitej utraty laku),

• lakowanie zębów przedtrzonowych,

• lakowanie drugich zębów trzonowych stałych u dzieci (w tym lakowanie poszerzone),

• opracowanie ubytku i założenie wypełnienia stałego po wyleczeniu próchnicy ujawnionej w trakcie przygotowywania zębów do lakowania poszerzonego – próchnica średnia (w odniesieniu do zębów pierwszych trzonowych i zębów przedtrzonowych) – leczenie jednoetapowe (jedna wizyta),

• usuwanie płytki bakteryjnej według potrzeb w obrębie całej jamy ustnej.

Badanie stomatologiczne przeprowadzone będzie w miejscu udzielania świadczeń, czyli w gabinecie przychodni stomatologicznej, szkolnym gabinecie stomatologicznym lub gabinecie prywatnym.

Nauczyciele i rodzice w ramach programu będą mogli skorzystać z wykładów i zajęć warsztatowych dot. choroby próchnicowej oraz pierwszej pomocy w przypadku urazów zębów mlecznych i stałych.

Szacuje się, że kwota 140 tys. zł pozwoli wykonać ok. 1000 świadczeń. O udziale w przedsięwzięciu decydować będzie kolejność zgłoszeń. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.