PARTNER PORTALU
  • BGK

Troska o zdrowie psychiczne

  • JL    20 kwietnia 2010 - 08:34
Troska o zdrowie psychiczne

Za unijne pieniądze Małopolska zlikwiduje białe plamy na mapie opieki psychiatrycznej w regionie.
Obradująca w Krakowie z udziałem ekspertów Małopolska Rada Zdrowia Publicznego omówiła stan opieki psychiatrycznej w regionie, a także w woj. śląskim i podkarpackim. Przewodniczący rady Wojciech Kozak, członek zarządu województwa, przedstawił problemy lecznictwa psychiatrycznego w świetle założeń „Małopolskiego programu ochrony zdrowia psychicznego na lata 2010-2015”.

Uznał, że dzięki pomocy unijnej stan opieki w szpitalach znacznie się poprawił, ale trzeba zlikwidować białe plany i zastanowić się, jak rozsądnie wydać pieniądze, aby stworzyć psychiatrom właściwe warunki do pracy.

Program zakłada promocję zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym, zapewnienie chorym wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia, a także rozwój badań naukowych i systemu informacji z zakresu zdrowia psychicznego.

W woj. małopolskim, podobnie jak w całym kraju, z opieką psychiatryczną nie jest najlepiej. Problem stanowi nierównomiernie rozłożona liczba miejsc w szpitalach w poszczególnych powiatach. Jest 1727 łóżek psychiatrycznych łącznie z oddziałami terapii uzależnień, ale większość z nich w dużych ośrodkach miejskich. Konieczna będzie ich dyslokacja.

Mariusz Kleszczewski, członek Zarządu Województwa Śląskiego, omówił projekt „Śląskiego programu ochrony zdrowia psychicznego”. Przedstawiono też aktualne problemy opieki psychiatrycznej w woj. podkarpackim i kwestie dostępności do niej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.