PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

  • PAP    5 czerwca 2015 - 17:19

Kilka tysięcy pacjentów więcej rocznie będzie mogło leczyć się w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dzięki rozbudowie placówki. Jej pierwszy etap został zakończony, liczba łóżek wzrosła ze 195 do 285.
Dyrektorka lubelskiego Centrum Onkologii, prof. Elżbieta Starosławska podkreśliła, że rozbudowa placówki wynika z rosnącej liczby zachorowań i "wpisuje się w pakiet onkologiczny". "Będziemy mogli szybciej diagnozować, leczyć, monitorować. Przeprowadzka do nowego obiektu już się zakończyła, warunki dla pacjentów i terapeutów są znacznie lepsze" - powiedziała Starosławska w środę na konferencji prasowej.

"Mamy już dzisiaj radykalną zmianę i poprawę zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu. Powstał nowy obiekt, wyposażony na poziomie światowym" - dodał członek zarządu województwa lubelskiego Paweł Nakonieczny.

Nowe Centrum Onkologii przyjmie więcej pacjentów

Nowy budynek ma osiem kondygnacji. Powstały w nim niewielkie 2 i 3-osobowe sale dla pacjentów, izolatki, a także trakty operacyjne i gabinety zabiegowe. W budowie jest kolejny gmach. Po jego wzniesieniu, co ma nastąpić w końcu przyszłego roku, Centrum Onkologii będzie dysponowało 60 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 507 łóżkami.

W województwie lubelskim rocznie notuje się ponad 9 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, czyli 30 proc. więcej w porównaniu z poprzednią dekadą. Liczba pacjentów leczonych w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w ubiegłym roku wyniosła ponad 39,5 tys., była prawie dwukrotnie wyższa niż w 2006 r. Liczba hospitalizacji wzrosła z 6,5 tys. w 2006 r. do prawie 22 tys. w roku ubiegłym.

Od trzech lat nie było już możliwości zwiększania liczby przyjmowanych do lecznicy z powodu braku miejsca. Dzięki rozbudowie liczba hospitalizacji już w tym roku będzie wyższa o blisko 10 tys., a liczba zabiegów operacyjnych wzrośnie o ponad 2,5 tys.

Powstaną nowe oddziały szpitalne

Wśród nowych oddziałów znajdzie się m.in. oddział ginekologii onkologicznej, chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego, urologiczny, hematologiczny i chirurgii plastycznej oraz nowe poradnie leczenia ambulatoryjnego, takie jak dermatologiczna, żywieniowa, diabetologiczna, kardiologiczna czy audiologiczna. Mają one zapewnić interdyscyplinarność i kompleksowość leczenia w Centrum.

Placówka zatrudnia 12 profesorów, 8 doktorów habilitowanych, 143 lekarzy oraz 354 pielęgniarki. Corocznie kształci się tu 550 studentów lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rozbudowa Centrum Onkologii, wraz z nowym wyposażeniem, będzie kosztowała około 400 mln zł, w większości pochodzących z budżetu państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.