PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy przejęły dawny szpital wojewódzki

  • PAP/PSZ    5 października 2017 - 17:49
Tychy przejęły dawny szpital wojewódzki
Samorząd Woj. Śląskiego sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce Tychom za 8,3 mln zł. (fot. PTWP / Szymon Jankowski)

Samorząd Tychów stał się właścicielem dawnego szpitala wojewódzkiego w tym mieście i zarządzającej nim spółki Megrez. W czwartek zarząd Województwa Śląskiego sprzedał miastu nieruchomości oraz udziały w tej spółce. Do 2020 r. Tychy zainwestują w szpital co najmniej 40 mln zł.
• Wiosną 2012 r., z zadłużonej placówki ewakuowano wszystkich pacjentów w związku z likwidacją szpitala.

• Szpital rocznie przyjmuje ponad 18 tys. pacjentów.

• Łącznie placówka udziela ok. 80 tys. rozmaitych świadczeń zdrowotnych rocznie.

Przejęcie szpitala - jednego z największych w regionie - przez lokalny samorząd zwieńczyło trwający od kilku lat proces przygotowań do tego przedsięwzięcia. Przekształcenia zapoczątkowała formalna likwidacja pogrążonego w kłopotach finansowych szpitala w maju 2012 r. oraz rozpoczęcie - od 1 czerwca tegoż roku - działania przez spółkę Megrez, której udziałowcem był początkowo samorząd wojewódzki, a od 2014 r. także samorządy Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Teraz lokalny samorząd w całości przejmuje spółkę wraz z obiektami szpitala.

W czwartek 5 października w Tychach podpisano umowy sprzedaży udziałów spółki Megrez (samorząd województwa miał w niej 50,46 proc. udziałów) oraz nieruchomości, a także umowę o współpracy dotyczącą współfinansowania nowego wyposażenia szpitala. Samorząd Woj. Śląskiego sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce Tychom za 8,3 mln zł. Druga transakcja dotyczyła czterech zabudowanych nieruchomości, które dotychczas województwo dzierżawiło Megrezowi, a także spółce pracowniczej pod nazwą Zespół Przychodni Specjalistycznych oraz Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca. Wartość tej umowy to ok. 20 mln zł.

Podpisano także umowę o współpracy, w ramach której samorząd regionalny zadeklarował do 2019 r. udzielenie Tychom pomocy finansowej na wyposażenie szpitala w sprzęt i aparaturę medyczną - o wielkości dofinansowania ma zadecydować Sejmik Woj. Śląskiego. Wsparcie ma pomóc w tym, by szpital w Tychach zachował dotychczasowy szeroki profil działania i świadczył usługi nie tylko dla mieszkańców Tychów, ale także sąsiednich gmin i powiatów.

"Od dawna na to czekaliśmy. Posiadanie całego pakietu udziałów pozwoli nam zaangażować większe środki finansowe w poprawę opieki medycznej w szpitalu oraz w jakość obsługi pacjentów. Jako właściciel będziemy mogli także kompleksowo podejść do różnych problemów; jednym z pierwszych do rozwiązania jest układ drogowy i parkingi przy szpitalu" - zapowiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka ocenił, że przejęcie przez tyski samorząd całego pakietu udziałów w spółce Megrez pozwoli miastu na zaangażowanie większych środków w opiekę medyczną, a województwu ułatwi skoncentrowanie się na prowadzeniu jednostek o znaczeniu strategicznym, kluczowych dla zabezpieczenia medycznego pacjentów z całego regionu. Samorząd województwa zamierza przeznaczyć środki ze sprzedaży spółki i nieruchomości na inne zadania w sferze służby zdrowia.

Sprawa szpitala w Tychach stała się głośna wiosną 2012 r., kiedy z zadłużonej placówki ewakuowano wszystkich pacjentów w związku z likwidacją szpitala. Krótko potem wznowił on działalność pod szyldem należącej do samorządu wojewódzkiego spółki Megrez i uzyskał kontrakt z NFZ. Z czasem udziałowcami spółki stały się też samorządy Tychów (dotąd miały 46,73 proc.) i powiatu bieruńsko-lędzińskiego (2,81 proc.), jednak pełne przejęcie szpitala przez tyski samorząd przeciągały w czasie kwestie formalne, wycena majątku oraz brak ostatecznego porozumienia między stronami transakcji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.