PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko dzierżawa uratuje szpital

  • Rynek Zdrowia (Marzena Sygut)    25 lutego 2012 - 16:27
Tylko dzierżawa uratuje szpital

Starosta łaski Cezary Gabryjączyk chce wydzierżawić szpital zewnętrznemu operatorowi.
- Otrzymany czynsz pozwoli na spłatę zadłużenia szpitala, bez komercjalizacji i obciążenia budżetu powiatu. Dodatkowo, szpital nadal będzie własnością samorządu - podaje powody takiego stanowiska, do którego usiłuje przekonać Radę Powiatu.

Wydzierżawienie szpitala operatorowi z zewnątrz, to rzadko stosowane rozwiązanie; dlaczego akurat w Łasku?

Cezary Gabryjączyk: - Zmusza nas do tego sytuacja szpitala, którego zadłużenie sięga 27 mln zł. Ten dług to nie efekt naszego nieudolnego zarządzania, a obciążenia wygenerowane jeszcze w latach 1999-2006. Kiedy rozpisaliśmy długi szpitalne na zobowiązania wymagalne i niewymagalne, a dalej na zobowiązania publiczno-prawne i cywilno-prawne okazało się, że nie mamy szansy na skorzystanie z wcześniej oferowanego przez rząd planu B. Również nowa ustawa o działalności leczniczej, nie gwarantuje spłaty długu, rodzi natomiast niebezpieczeństwo, iż doprowadzi do upadłości firmy.

W żadnej z tych sytuacji nie mogliśmy się ubiegać o umorzenie zobowiązań publiczno-prawnych, ponieważ dokonany przez nas podział zobowiązań wykazał, że zadłużenie po stronie publiczno-prawnej sięga jedynie kwoty 1,45 mln zł. Zwrot jaki byśmy otrzymali w wyniku przekształcenia szpitala byłby jedynie na tym poziomie. Pozostałe zadłużenie nadal obciążałoby powiat i SP ZOZ w wymiarze po 50 procent długu, czyli po około 14 mln zł.

Proszę sobie wyobrazić, jak będzie prosperowała nowopowstała spółka z zadłużeniem już na starcie wynoszącym 14-15 mln zł. Nie będzie miała szansy na zbilansowanie się. W tej sytuacji doszłoby do ogłoszenia upadłości, a cały dług spadłby na powiat, który nie byłby w stanie udźwignąć takiego zobowiązania. W tej sytuacji doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest dzierżawa.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Teofil, 2012-02-26 18:19:46

    Rzeczywiście dzierżawa nie jest rozwiązaniem.Kto i kiedy "kupi"szpital?
  • Kora, 2012-02-26 18:15:40

    szpital najlepiej przejąć na własność