PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiące zainteresowanych gdańską szczepionką na cukrzycę

  • JL    4 listopada 2015 - 09:40
Tysiące zainteresowanych gdańską szczepionką na cukrzycę
Metoda leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci powstała w laboratorium Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. Gdańsk.pl (Jerzy Pinkas)

Rodzice z całej Polski są gotowi zapłacić nawet 80 tys. zł za lek, byleby tylko ich chore na cukrzycę dzieci dostały się na nowatorską terapię do Gdańska.
Lekarze robią wszystko, by móc przyjmować więcej niż dwóch pacjentów miesięcznie. Trwają także rozmowy o całkowitej refundacji leku.

Szczepionka na cukrzycę to spopularyzowana już nazwa innowacyjnej metody wynalezionej przez lekarzy naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Leczenie polega na podawaniu dzieciom chorym na cukrzycę typu 1 limfocytów T-regulowanych (Treg).

Od momentu nagłośnienia tego odkrycia w mediach, gdańscy lekarze są wręcz bombardowani prośbami zdesperowanych rodziców. Lekarze tłumaczą: szczepionki nie można kupić, a o przyjęciu nowych chorych decydują tylko względy medyczne.

Możliwości laboratorium kierowanego przez profesora Piotra Trzonkowskiego z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii GUMed, w którym dzięki grantom naukowym powstała „szczepionka przeciw cukrzycy”, pozwalają na leczenie najwyżej jednego - dwóch pacjentów miesięcznie. Proces namnażania limfocytów, a potem podawania ich choremu zajmuje około dwóch tygodni. Warunki w laboratorium muszą być sterylne, może z niego korzystać tylko jeden pacjent na raz.

Kiedy faza badań klinicznych potwierdziła skuteczność metody gdańskich lekarzy, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w tzw. szybkiej ścieżce przyznało uczelni grant w wysokości 7 mln zł na wdrożenie nowatorskiej terapii. Miliony zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę nowego laboratorium, dzięki któremu będzie można leczyć nawet kilkunastu chorych w miesiącu. Powstanie też oddział z kilkoma łóżkami dla nowych pacjentów kliniki, którzy zakwalifikują się do przyjmowania leku.

– Problem w tym, że aby otrzymać te 7 mln zł z Centrum Badań i Rozwoju, musimy jako spółka PolTreg wnieść wkład własny w wysokości 5 mln zł – tłumaczy Krzysztof Chlebus, pełnomocnik rektora GUMed ds. innowacji. – Rozmawiamy z inwestorami zewnętrznymi, ale oni chcą wyraźnego udziału w zyskach czy wręcz mają chęć na odkupienie całej technologii, na co się zgodzić nie możemy. Bierzemy więc też pod uwagę możliwość kredytowania całego przedsięwzięcia. Do końca roku 2015 musimy sprawę z inwestorem zewnętrznym zakończyć.

Spółka PolTreg została powołana m.in. przez twórców metody oraz przedstawicieli uczelni, aby zatrzymać innowacyjną technologię na GUMedzie. Na laboratorium uczelnia wyznaczyła budynek po starej radiologii, gotowe już są plany architektoniczne i niezbędne pozwolenia, prace budowlane ruszą jeszcze w listopadzie 2015 roku.

Terapia może być zastosowana wyłącznie u pacjentów chętnych do współpracy, wyedukowanych w zakresie samokontroli cukrzycy oraz niemających współistniejących zaburzeń emocjonalnych bądź psychicznych (np. stanów depresyjnych, zaburzeń odżywiania, nałogów itp.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.