PARTNER PORTALU
  • BGK

Ubezpieczenia lecznic nieobowiązkowe, ale koszty zostaną

  • Rynek Zdrowia (Ryszard Rotaub)    15 marca 2012 - 07:42
Ubezpieczenia lecznic nieobowiązkowe, ale koszty zostaną

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło postulat zgłaszany m.in. przez Związek Powiatów Polskich oraz XI Krajowy Zjazd Lekarzy i uznało, że szpitale nie będą miały obowiązku kupowania polis ubezpieczeniowych od zdarzeń medycznych.
Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, którą ministerstwo przekazało we wtorek (13 marca) Komitetowi Rady Ministrów, przewiduje dowolność w tym zakresie.

Resort podkreśla w uzasadnieniu, że takie rozwiązanie pozostawia podmiotowi prowadzącemu szpital swobodę w podejmowaniu decyzji, czy odpowiedzialność wobec pacjentów będzie ponosiła lecznica, czy ubezpieczyciel. Mówiąc wprost: w przypadku braku polisy zobowiązanie spadnie na szpitale, które zmuszone będą regulować orzeczone przez wojewódzkie komisje do spraw zdarzeń medycznych kwoty z własnych budżetów.

Tak czy inaczej, pokryją ewentualne roszczenia pacjentów wynikające z art. 67k ust. 7 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Czytaj też: Szpitale bez polis ale na lodzie

Resort liczy na to, że w miarę upływu czasu, gdy będzie znana liczba wniosków kierowanych do komisji do spraw zdarzeń medycznych, a także gdy wykształci się już ich linia orzecznicza, pojawi się też więcej produktów ubezpieczeniowych dla szpitali oferowanych przez różnych ubezpieczycieli. Bowiem teraz - jak czytamy w Projekcie założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej - ”okazało się, że taki produkt ubezpieczeniowy oferuje tylko PZU SA, a proponowane przez niego składki ubezpieczenia przekraczają możliwości finansowe podmiotów”.

Dlatego też ”większość podmiotów leczniczych prowadzących szpitale nie spełniła dotychczas obowiązku ubezpieczenia, co jest podstawą do wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, po przeprowadzeniu przez wojewodę procedury określonej w ustawie.”

Pojawia się pytanie, czy dobrowolność będzie bardziej korzystana dla szpitali? Wydaje się, że tak. Uciekną przecież spod gilotyny - nie zostaną wykreślone z rejestru placówek.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.