PARTNER PORTALU
  • BGK

Ubezpieczenia ryzyk medycznych to za mało

  • Rynek Zdrowia    9 maja 2012 - 07:05
Ubezpieczenia ryzyk medycznych to za mało

Jeśli Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) tworzone przez grupy szpitali pod egidą samorządów terytorialnych ograniczą się jedynie do ubezpieczania ryzyk medycznych, nie będą w stanie utrzymać się na rynku i wypłacać odszkodowań pacjentom - twierdzą eksperci i postulują rozszerzenie zakresu ubezpieczeń.
Pomysł zakładania TUW to reakcja na zaporowe składki zaproponowane przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA lecznicom, które poprzez ubezpieczenia od zdarzeń medycznych miały zaspokajać roszczenia zgłaszane na podstawie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Ceny polis były jednak tak wysokie, że ich wykupienie przekroczyło możliwości finansowe większości szpitali. W tej sytuacji Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmianę przepisów i wycofanie się z obligatoryjnego posiadania ubezpieczenia.

Jednocześnie w kilku województwach ruszyły przygotowania do powołania szpitalnych TUW - do wspólnej kasy towarzystwa będą wpłacane niższe składki, niż zaproponowane przez PZU.

Dr Adam Pustelnik, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń, były prezes zarządu Signal Iduna w Polsce (pełnił także funkcje kierownicze w Gerling Polska, Commercial Union Polska, AIG Polska oraz Genworth Financial w Polsce) przewiduje jednakże, że szpitale organizujące TUW będą musiały co rok podnosić wysokość składek.

- Jeżeli ryzyka związane z OC i zdarzeniami medycznymi będą się realizowały z obecną dynamiką, to okaże się, że suma wypłat przekroczy wysokość środków zgromadzonych w funduszu ubezpieczeniowym - ocenia Pustelnik i wyjaśnia, że w takiej sytuacji obowiązuje zasada, że wszyscy uczestnicy TUW muszą solidarnie wyrównać stratę w roku następnym i dokonać kolejnej wyższej wpłaty.

Cały artykuł czytaj tu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jea, 2012-05-09 09:12:19

    Kto wymyślił owe dodatkowe, drugie, ubezpieczenia dla szpitali. I przede wszystkim po co ?