PARTNER PORTALU
 • BGK

Ubezpieczenia uleczą ochronę zdrowia?

 • Newseria.pl    28 maja 2013 - 11:43
Ubezpieczenia uleczą ochronę zdrowia?

– Jedyną sensowną drogą na zwiększenie środków w systemie ochrony zdrowia są dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne – przekonuje wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Resort zamierza wkrótce rozpocząć dyskusję na temat wprowadzenia tego typu rozwiązań. Wiązałoby się to z gruntowną przebudową koszyka świadczeń gwarantowanych.

Czytaj też: Nie dla ubezpieczeń dla bogatych

Niektóre zabiegi wypadłyby z listy refundowanych przez NFZ i trzeba byłoby za nie płacić z dodatkowej polisy lub z własnej kieszeni. Praca nad nowymi przepisami to jedno, ważne jest również przekonania pacjentów do korzyści związanych z ubezpieczeniami dodatkowymi.

- To jest z jednej strony tak, że uważamy, że mając obowiązkowe składki NFZ, mamy gwarantowaną opiekę zdrowotną na wszelkich możliwych poziomach i dostępność, którą gwarantuje nam konstytucja, i nie musimy się ubezpieczać - mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

- Z drugiej strony, jeżeli mamy problem zdrowotny, to bardzo chętnie płacimy za wizytę u lekarza z własnej kieszeni, traktując to jako rzecz oczywistą.

Ministerstwo Zdrowia chce tę sytuację zmienić i proponuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Resort chce, by były produktem tanim i powszechnie dostępnym, wspierającym system publicznej ochrony zdrowia. Wiceminister przekonuje, że byłoby to z korzyścią dla pacjentów.

- To prywatny ubezpieczyciel w imieniu pacjenta negocjowałby stawki z lekarzami, klinikami czy szpitalami - tłumaczy Neumann.

Miałoby to w jego ocenie doprowadzić do spadku cen świadczeń medycznych na rynku.

- Nie ma takiego kraju na świecie, który by dał wszystkim wszystko za darmo, „na jutro". Wszyscy, którzy korzystamy z systemu ochrony zdrowia, wiemy, że są ograniczenia wynikające z dostępności środków publicznych, których nie będzie przyrastało w sposób gwałtowny w systemie w najbliższych latach - przekonuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-05-29 12:32:24

  Zgadzam się z Ammą - gdyby prywatny ubezpieczyciel dostawał co miesiąc ode mnie taką składkę, jaką płacę na NFZ, to byłoby mnie stać na operację plastyczną co roku. A z NFZ to nawet do dentysty nie mogę się dostać...
 • pllo, 2013-05-28 19:10:17

  Na pewno nie ma takiego państwa które daje swoim obywatelom wszystko za darmo ale i nie powinno być takiego jak nasze które bez względu ile z nas zedrze zawsze jest za mało. Mam podejrzenia graniczące z pewnością że te dodatkowe ubezpieczenia to też będzi grubo za mało zeby wszystkie sępy nakarmić. ...Prąd i gaz też mamy za tani, ciepło również, śmeici także nawet wódka jest za droga żeby tą nienaganną szarość egzystencji zmącić. Jak żyć?  rozwiń
 • Amma, 2013-05-28 14:20:33

  Całość składki do ubezpieczycieli, nie do NFZ, a znajdą się pieniądze na służbę zdrowia.