PARTNER PORTALU
 • BGK

Ubezpieczenia zrujnują finanse szpitali

 • AT    31 stycznia 2012 - 21:08
Ubezpieczenia zrujnują finanse szpitali

Oprócz obowiązkowej polisy OC, której składki wzrosły czterokrotnie, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r., szpitale mają obowiązek zawarcia dodatkowego, kosztownego ubezpieczenia z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych.
Dla szpitali to bardzo poważne obciążenie finansowe, które negatywnie wpływając na dostępność i jakość świadczeń medycznych, uderzy rykoszetem w przedsiębiorców i pacjentów - donosi BBC

Czytaj też: Dyrektorzy szpitali przeciw obowiązkowemu OC

Samo ubezpieczenie - jak twierdzi BBC - jest ważnym instrumentem gwarantującym i ułatwiającym pacjentom uzyskanie odszkodowania. Jednak w zaproponowanej przez ustawodawcę formie nowe rozwiązania zagrażają szpitalom, zwłaszcza publicznym, które poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mają w zasadzie innych możliwości finansowania.

W przypadku placówek publicznych nowe wydatki będą pokrywane kosztem liczby i jakości zakontraktowanych świadczeń, zaś w przypadku prywatnych szpitali odbije się to wzrostem kosztów – a w konsekwencji – cen świadczonych usług medycznych. To także mniej inwestycji w infrastrukturę i sprzęt, na czym stracą przede wszystkim przedsiębiorstwa – dostawcy produktów i usług dla szpitali.

Składka ubezpieczeniowa z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych to – w zależności od liczby łóżek i wielkości szpitala – dodatkowo nawet do 800 tys. zł rocznie.

Według Konwentu Starostów województw: dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego średnia składka ubezpieczenia szpitala  to 349 tys. zł. Szacunki, w skali kraju wskazują, że  ubezpieczenia szpitali w br. sięgną kwoty ponad 420 milionów złotych. Według prognoz największego polskiego ubezpieczyciela –  PZU SA, w najbliższym czasie udział ubezpieczeń we wszystkich kosztach szpitali może wzrosnąć z obecnych 1-2 proc. do 5 proc. i dorównać średniej w Europie Zachodniej. Nie są to jedyne dodatkowe koszty, które obciążą w tym roku szpitale – będą to także: wzrost cen sprzętu, materiałów i wyrobów medycznych, leków, mediów, usług outsourcingowych oraz minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem BCC błędem jest nakładanie na szpitale nowych obciążeń bez wskazania źródeł ich finansowania, brak symulacji skutków ekonomicznych ustawy oraz analizy ofert ze strony firm ubezpieczeniowych.

BBC zwraca uwagę, iż wbrew przedstawionemu przez Ministerstwo Zdrowia uzasadnieniu do ustawy o działalności leczniczej, przepisy dotyczące ubezpieczenia szpitali będą miały znacząco negatywny wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego, do których należą szpitale. To z kolei negatywnie wpłynie na rynek pracy, rozwój regionalny i finanse publiczne oraz realizację zadań własnych miast, gmin i powiatów.

W trakcie prac legislacyjnych nad pakietem ustaw medycznych BCC zwracał ustawodawcy uwagę, że proponowane rozwiązania oznaczają kolejny, znaczny wzrost kosztów dla szpitali. W naszych opiniach i stanowiskach wskazywaliśmy również na konieczność wydłużenia vacatio legis umożliwiającego przygotowanie się do nowych przepisów zarówno szpitali jak i firm ubezpieczeniowych.×
KOMENTARZE (3)

 • Rękodzielnik, 2012-01-31 22:47:21

  Cóż ,przezorny zawsze ubezpieczony! A nieprzezorny-głupi!!!
 • Saxofonista, 2012-01-31 22:36:24

  to jeszcze bardziej fatalne!!! Ale dają popalic tym szpitalom.
 • naiwniak, 2012-01-31 22:30:03

  Jak to mówiono:"śmierć frajerom" !!!??? Nie można na to pozwolić!Dość gadania!