PARTNER PORTALU
  • BGK

Uchwała ws. dzierżawy szpitala nieważna

  • PAP    23 października 2013 - 12:57
Uchwała ws. dzierżawy szpitala nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (Podlaskie) unieważnił w środę uchwałę rady powiatu augustowskiego dotyczącą dzierżawy szpitala w Augustowie spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Według sądu uchwała narusza prawo.
Uchwała nie podlega wykonaniu, szpital może się od niej odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego - powiedziała rzeczniczka WSA w Białymstoku Danuta Tryniszewska-Bytys.

Władze powiatu augustowskiego chciały przekazać szpital w 25-letnią dzierżawę spółce Centrum Dializa z Sosnowca. Dzięki temu szpital chciał spłacić 20 mln zł długu i uniknąć bankructwa. Zgodnie z umową dzierżawca miał przejąć prawie całą nieruchomość, sprzęt i aparaturę szpitalną. Spółka zaproponowała kaucję 4 mln zł oraz 200 tys. zł miesięcznego czynszu, z którego miało być spłacane zadłużenie placówki.

Jak powiedziała rzeczniczka WSA, uchwała narusza statut powiatu; po wydzierżawieniu szpitala starostwo powiatowe w Augustowie nie miałoby narzędzi do kontroli świadczonych usług medycznych przez prywatną spółkę.

Według sądu uchwała jest zbyt ogólnikowa i istnieje groźba dowolności w jej wykonaniu. W uchwale nie podano np. danych dotyczących powierzchni dzierżawionego mienia. Dane te pojawiały się w innych dokumentach i różniły się między sobą.

Sąd ocenił też, że uchwała nosi cechy "pozorności"; zwrócił uwagę, że uchwała w praktyce doprowadziłaby do likwidacji obecnego szpitala, który wydzierżawiłby niemal całe swoje mienie prywatnej spółce. Placówka pozostawiłaby sobie jedynie 86 m. kw. powierzchni, na której nie da się świadczyć usług medycznych.

Wniosek o rozpatrzenie zgodności uchwały z prawem złożył do WSA Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych. Dyrektor szpitala podpisała już umowę na dzierżawę, ale nie mogła jej zrealizować, ponieważ WSA w Białymstoku postanowił wstrzymać wykonanie uchwały rady powiatu do czasu rozpatrzenia wniosku związkowców.

W Szpitalu Powiatowym w Augustowie pracuje ok. 300 osób. Może on przyjąć 175 pacjentów. W powiecie augustowskim mieszka 60 tys. osób, ale w sezonie letnim przyjeżdżają tam setki tysięcy turystów.

17 listopada odbędzie się referendum w sprawie odwołania rady powiatu augustowskiego. Głównym zarzutem wobec władz jest wydzierżawienie szpitala prywatnej spółce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.