Udawana reforma zdrowia

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 29-07-2010
  • drukuj
Rząd twierdzi, że chce uchwalić zawetowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawy reformujące system ochrony zdrowia. W rzeczywistości będą to ich łagodniejsze wersje.
Udawana reforma zdrowia

W przygotowywanym na wrzesień rządowym pakiecie reform zdrowotnych nie znajdzie się raczej propozycja obligatoryjnych przekształceń szpitali w spółki. Mimo że to właśnie ona leżała u podstaw zawetowanej przez Lecha Kaczyńskiego ustawy, a rząd zapowiada powrót do tych rozwiązań – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Żaden z uczestników tzw. białego stolika, który ma wypracować kompromisowe propozycje zmian w systemie ochrony zdrowia, na to rozwiązanie się nie zgadza. Prawo i Sprawiedliwość uważa nawet, że tylko placówki, które nie trafią do tzw. sieci szpitali i nie będą korzystać z pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, mogłyby zmieniać formę prawną.

Brak obligatoryjności przekształceń oznacza, że resort zdrowia musi znaleźć inny sposób, aby zachęcić do nich samorządy. Może uprościć drogę ich przeprowadzania, a także rozszerzyć działanie rządowego programu pomocy w spłacie przez samorządy szpitalnych długów (plan B). Powinien też  zwolnić szpitale-spółki z obowiązku opłacania CIT, tak jak to jest w wypadku ich publicznych odpowiedników.

Przekształcenia to niejedyny problem w reformowaniu systemu ochrony zdrowia. Rząd chce zwiększać nakłady publiczne na ten cel. Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła w czasie obrad białego stolika propozycję wzrostu nakładów na lecznictwo do 6 proc. PKB w ciągu 10 lat. Obecnie wynoszą 4,8 proc. PKB – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE