PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulżą szpitalom w ubezpieczeniach

  • RR/rynekzdrowia.pl    17 stycznia 2012 - 12:08
Ulżą szpitalom w ubezpieczeniach

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc zasygnalizował możliwość nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Chodzi o wykreślenie z niej zapisu o obowiązkowym ubezpieczeniu od zdarzeń medycznych.
Zgodnie z nim szpitale muszą wykupić dodatkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za błędy popełnione podczas leczenia, o których mowa w znowelizowanej ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Czytaj też: Ubezpieczenia szpitali są za drogie

Szpitale z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych ubezpiecza jedynie PZU, ale - zważywszy na kondycję finansową lecznic - żąda zbyt dużo.

- Wychodzi na to, że w naszym regionie w ręce ubezpieczyciela przejdzie składka zdrowotna w wysokości kilkudziesięciu mln zł. Zamiast przeznaczyć te pieniądze na leczenie pacjentów, przekażemy je monopoliście - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Citko, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. I dodaje, że w pierwszym przetargu ogłoszonym przez szpital nikt nie złożył oferty. PZU przedstawił swoją propozycję dopiero za drugim razem.

Konfederacja Pracodawców RP szacuje, że polskie lecznice zapłacą za nowe ubezpieczenia około 850 mln zł, czyli 3 proc. z tego, co otrzymują z NFZ na leczenie. Całą tę kwotę dostanie PZU. Bo do przetargów na ubezpieczenie szpitali nikt inny się nie zgłasza - informuje Gazeta Wyborcza.

Agnieszka Rosa z PZU SA/PZU Życie SA, prognozuje, że w ciągu kilku lat - w związku ze zmianami ustawowymi - wydatki szpitali na ubezpieczenia dorównają średniej w Europie Zachodniej.

- Szacujemy, że udział ubezpieczeń we wszystkich kosztach szpitali może w ciągu kilku lat wzrosnąć nawet do 5 proc., z obecnych 1-2 proc. Wynika to nie z chęci zysku, tylko z poziomu ryzyka przyjmowanego do ubezpieczenia - wyjaśnia nam Rosa.

Resort zdrowia zamierza podjąć rozmowy z PZU o obniżce składki za nowe ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.