PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy kręcą bat na eksport leków

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    7 maja 2013 - 07:17
Urzędnicy kręcą bat na eksport leków

Ministerstwo Zdrowia chce wziąć pod lupę hurtownie i apteki, zajmujące się eksportem leków, częściowo nielegalnie.
W resorcie trwają prace nad zmianami, które pozwolą zwiększyć kontrolę nad aptekami i umożliwią inspekcji farmaceutycznej dostęp do informacji skarbowej - dowiedział się „Puls Biznesu".

Chodzi o to, że Polska ma jedne z najtańszych leków w Europie, przez co są one na potęgę eksportowane. W ub. roku z polskich hurtowni i aptek wyjechały za granicę farmaceutyki nawet za 1,5 mld zł czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Jedna trzecia tego eksportu była nielegalna.

Najczęściej za granicę wyjeżdżają leki innowacyjne, które są tam kilkakrotnie droższe niż w Polsce. Cierpią na tym polscy pacjenci, którzy mają kłopoty z zakupem niezbędnych farmaceutyków.

Jednak zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, kary administracyjne nie odstraszą zajmujących się tym procederem, a eksport leków nadal się będzie rozwijał, tylko w szarej strefie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Jubilat, 2013-05-08 07:48:17

    Rozumiem,że sprawa dotyczy zdrowia...Współczuję i rozumiem.
  • krzyciel, 2013-05-07 15:04:46

    Na tym, niestety, polega wolny rynek. Rozwiązaniem byłoby ustalenie ceny leków w Polsce na tym samym poziomie, na jakim jest ona za granicą. Wtedy bardziej opłacałoby się sprzedać w kraju (bo niższe koszty transportu). Zwiększenie ceny leków można by pokryć zwiększoną refundacją - wtedy pacjent płac...iłby tyle samo co obecnie.  rozwiń