PARTNER PORTALU
  • BGK

Urzędnicy odtrąbili sukces, a pacjent cierpi

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    2 kwietnia 2013 - 07:13
Urzędnicy odtrąbili sukces, a pacjent cierpi

Protesty chorych oraz starania producenta, firmy Bayer, sprawiły że 1 marca na listę refundacyjną powróciły paski testowe do mierzenia poziomu cukru Contour Link, które zniknęły z niej w styczniu ub. roku.
Są one niezbędne do mierzenia poziomu cukru u tych pacjentów, którzy stosują pompy insulinowe typu Medtronic - pisze „Dziennik Polski".

Teraz pacjent za 100 sztuk, wystarczających na ok. 3-4 tygodnie, powinien płacić tylko 6,40 zł. Do końca lutego br. za to samo musiał płacić 100 procent ceny, tj. aż 80 zł.

Sukces odtrąbiły resort zdrowia - który wynegocjował z firmą Bayer niższą cenę za paski i wprowadził je na listę refundacyjną - oraz sam producent. Poległ natomiast... pacjent, który teraz nie może kupić pasków ani za 6,40 zł, ani za 80 zł.

W czym tkwi problem? Do marca paski Contour Link każda hurtownia przesyłała następnego dnia po złożeniu zamówienia w dowolnych ilościach. Natomiast po wprowadzeniu ich na listę refundacyjną firma Bayer rozesłała aptekom pismo informujące, że paski będą... limitowane, tj. „z przyczyn logistycznych maksymalna liczba opakowań w ramach jednego zamówienia może wynosić 6", a zamówienia można składać tylko raz w tygodniu(!).

Ale na tym nie koniec: po odbiór każdych sześciu opakowań pasków pracownik apteki musi zgłaszać się osobiście - i to w jednej jedynej, wytypowanej Hurtowni Farmaceutycznej Bayer, która znajduje się w Mszczonowie na Mazowszu...

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.