PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o działalności leczniczej: Apel do Dudy Związku Miast Polskich

 • MN    20 czerwca 2016 - 12:15
Ustawa o działalności leczniczej: Apel do Dudy Związku Miast Polskich
Ustawa o działalności leczniczej czeka na podpis prezydenta. (fot. twitter/prezydentpl)

• Zarząd Związku Miast Polskich zaapeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o działalności leczniczej.
• Zdaniem zarządu, nowelizacja łamie zapisy Konstytucji, m.in. dotyczące równego dostępu do ochrony zdrowia.
• – To jest kompletny brak partnerstwa i szkodliwe działanie dla samorządu – twierdzi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes ZMP.
Ustawa o działalności leczniczej ma na celu zatrzymanie procesu prywatyzacji szpitali. Problem w tym, że ciężar finansowania placówek leczniczych w dużej mierze spadnie na barki samorządów, które dodatkowo obawiają się, że spadnie na nie całe niezadowolenie społeczne związane z funkcjonowaniem służby zdrowia.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy wywołała szeroką dyskusję podczas ostatniego posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich. Jego zdaniem, ustawa o działalności leczniczej to kompletny brak partnerstwa, bo zakłada m.in. coroczne pokrywanie przez samorząd – jako organ założycielski – strat finansowych placówek zdrowotnych, w tym szpitali.

Czytaj też: Zembala: 5 zł za wizytę u lekarza byłoby dobrym rozwiązaniem

– To jest jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla samorządu terytorialnego w ostatnich wielu miesiącach – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes ZMP. – Podejrzewam, że to jest zastępowanie koniecznych reform służby zdrowia doraźnymi operacjami, niezwykle obciążającymi samorząd. Co więcej, spychającymi problem na JST i przekierowującymi gniew grup zawodowych pielęgniarek i lekarzy na burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków – zaznacza Frankiewicz.

- Decyzja o pokrywaniu straty finansowej przez samorząd jest kompletnie nieuzasadniona. To będzie ogromny wydatek, ot tak wrzucony samorządom, wbrew deklaracjom pani premier, uczynionym w styczniu na inauguracji KWRiST tej kadencji, że rząd nie będzie przekazywał zadań bez pieniędzy – dodaje prezes ZMP.

Jak podkreśla zarząd, kolejnym kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie ustawą możliwości kupowania przez JST usług medycznych dla swoich mieszkańców. Członkowie ZMP uważają, że to niezwykle groźny zapis, który na dodatek jest niekonstytucyjny, ponieważ podzieli mieszkańców według zamożności gminy.

Czytaj też: 73 mln zł na dotacje dla stołecznych placówek służby zdrowia

ZMP zwraca uwagę, że niezadowolenie społeczne i wymagania dotyczące np. zlikwidowania kolejek do specjalistów czy dostępu do lekarzy, zostaną przekierowane z rządu i Narodowego Funduszu Zdrowia na samorząd, który de facto nie ma do tego żadnych narzędzi, a będzie podlegał w bardzo uciążliwy sposób naciskom mieszkańców na finansowanie usług medycznych.

- To jest kompletny brak partnerstwa i działanie groźne, szkodliwe dla samorządu i trzeba się temu bardzo mocno sprzeciwiać – mówi Frankiewicz.

Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej 10 czerwca, a siedem dni później przyjął ją Senat. Związek Miast Polskich zapowiedział, że będzie apelował do prezydent Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ustawy, jako łamiącej prawo konstytucji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (8)

 • kurka wodna, 2016-07-01 11:58:18

  Maliniak zrobi tak jak mu rozkaże kaczorek.
 • MK, 2016-06-24 01:23:52

  Długi nie mogą rosnąć. Minister Zdrowia to rozumie i muszą zrozumieć organy założycielskie. Może to spowoduje ich realne oddziaływanie i prawdziwy nadzór właścicielski, który obecnie udaje, że jest oraz przerwanie pewnej fikcji, w której wszyscy czują się dobrze i do niej się przyzwyczaili....  rozwiń
 • SL, 2016-06-23 13:35:23

  Do zibi: W samo sedno!!!