PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o działalności leczniczej: Samorządy będą spłacały długi szpitali

  • AT    27 stycznia 2016 - 07:26
Ustawa o działalności leczniczej: Samorządy będą spłacały długi szpitali

Jeśli szpitale odnotują ujemny wynik finansowy to samorządy będą mogły podjąć działania naprawcze jedynie w postaci pokrycia długu z własnego budżetu - zauważa Konfederacja Lewiatan (fot.PTWP)

• Samorządy będą musiały pokrywać długi nierentownych szpitali - uważa Lewiatan.
• W projekcie założeń do ustawy o działalności leczniczej brakuje uzasadnienia proponowanych zmian.
• Konieczne jest wyraźne określenie zakresu świadczeń szpitali.
- Jeśli szpitale odnotują ujemny wynik finansowy to ich właściciele - samorządy, ministrowie - będą mogli podjąć działania naprawcze jedynie w postaci pokrycia długu z własnego budżetu. Tym samym środki przeznaczane na inne cele będą musiały być przekazane dla placówek medycznych. A to oznacza, że nierentowne szpitale będą finansowane z naszych składek i podatków - zauważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej.

- Projekt przekazany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych rozczarowuje. Brakuje w nim analizy i uzasadnienia proponowanych zmian. Wprowadzenie rozwiązania w zakresie „zahamowania" prywatyzacji publicznych placówek medycznych oprócz zdawkowych stwierdzeń, że państwo musi mieć nad tym kontrolę zupełnie nie wyjaśnia, jak to wpłynie na funkcjonowanie SPZOZ-ów - mówi mecenas Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Według danych Ministerstwa Zdrowia za III kwartał 2015 r. zobowiązania SPZOZ-ów ogółem wyniosły 10,9 mld zł, a zobowiązania wymagalne osiągnęły w tym czasie wartość ponad 2 mld zł.

Czytaj też: Prywatyzacja szpitali jest ryzykowna

- Dotychczasowe działania okazały się nieskuteczne, a flagowa w tym zakresie ustawa poprzedniego rządu nie zmieniła tej sytuacji. Niestety projekt zmian zupełnie pomija kwestię długów szpitali i skupia się wyłącznie na zachowaniu zarządu właścicielskiego przez państwo. Nie wyjaśniono również co się będzie działo w sytuacji, gdy np. powiat sam jest zadłużony i nie będzie miał funduszy na pokrycie długu swojej placówki - informuje Konfederacja Lewiatan.

Jak podają przedstawiciele Konfederacji potrzebne są dużo głębsze zmiany, które muszą być powiązane z dwoma aspektami:

* określeniem roli poszczególnych placówek medycznych w ochronie zdrowia i wyraźnie wskazać jakie zakresy świadczeń powinny te placówki wykonywać (przy zawieraniu kontraktów z NFZ w żaden sposób nie wyodrębnia się roli szpitali klinicznych, szpitali wojewódzkich czy szpitali powiatowych);

* koniecznością szybkiego urealnienia taryfikacji (wyceny) świadczeń.

- Z niepokojem podchodzimy kolejnej próby usuwania przepisów, które dają możliwość prowadzenia kontroli w placówkach medycznych z poszanowaniem praw obu stron. Od dłuższego czasu spotykamy się ze stwierdzeniami, że działalność lecznicza musi podlegać odrębnym zasadom kontroli. Jednakże oprócz wyłączania przepisów Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło nigdy alternatywnych rozwiązań - dodaje Dobrawa Biadun.

- W ostatnich latach Ministerstwo Zdrowia prowadziło politykę anty-lekarską - informuje Konfederacja. - Teraz w dokumentach zaczyna się przewijać kwestia oddzielenia placówek publicznych od prywatnych. A dla pacjentów nie ma znaczenia ani forma, ani struktura właścicielska, ale jakość udzielanej opieki - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Mieszkaniec miasta, 2016-02-04 12:03:14

    RATUJCIE SZPITAL W DĄBROWIE GÓRNICZEJ I PACJENTÓW !
  • jaR76, 2016-01-27 10:47:10

    Nowy minister długo mysłał i wymyslił.... to powiaty zaplacą za długi szpitali.Tylko u wielu samorządowców powstaje pytanie - z czego? Szpital w Kozienicach ma ponad 45 mln zl zadłużenia, sam powiat ledwo zipie, a na pensje dla pracownikow bierze środki z róznych funduszy mi,in, Ochrony Srodowis...ka. Teraz dojdą jeszcze wypłaty z funduszu 500 + i trzeba bedzie po prostu zbankrutować... Oto forma rządowej pomocy. A może o to chodzi?  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: