PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o działalności leczniczej: Śląscy radni apelują do Andrzeja Dudy ws. finansowania szpitali

  • aw    27 czerwca 2016 - 18:26
Ustawa o działalności leczniczej: Śląscy radni apelują do Andrzeja Dudy ws. finansowania szpitali

Radni przyjęli aple podczas sesji 27 czerwca (fot. Tomasz Żak/slaskie.pl)

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczący niepodpisywania ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.




W przyjętym dokumencie radni wskazują, że ustawa zawiera zapisy, które zobowiązują samorządy do corocznego pokrywania strat finansowych szpitali.

Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny i - nie mamy wątpliwości - dramatycznie pogarsza trudną sytuację, w jakiej znajdują się w Polsce samorządy. Samorządy, które - chcemy wyraźnie zwrócić na to uwagę - nigdy nie otrzymały środków finansowych na finansowanie służby zdrowia - piszą w apelu radni.

Wcześniej podobny apel wystosował do Prezydenta RP Związek Miast Polskich

Ustawa o działalności leczniczej przerzuca, zdaniem radnych, problemy służby zdrowia na starostów, prezydentów i marszałków, co spowodować może problemy budżetowe szczególnie w naszym województwie, gdzie samorząd wojewódzki jest organem prowadzącym dla 46 podmiotów leczniczych.

Radni wskazali także na regulacje dotyczące możliwości kupowania usług zdrowotnych przez samorządy, co stoi w sprzeczności z konstytucyjnym prawem obywateli do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zapisy ustawy, zdaniem radnych, wprowadzają kolejną, obok składki zdrowotnej, formę współfinansowania przez Polaków służby zdrowia.

Zaapelowali, by prezydent nie podpisywał ustawy oraz skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.