PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o samorządzie pielęgniarskim uchwalona

  • PAP    1 lipca 2011 - 13:32
Ustawa o samorządzie pielęgniarskim uchwalona

Nawet 10 tys. zł kary z tytułu odpowiedzialności zawodowej będzie można nałożyć na pielęgniarkę lub położną – zakłada ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych, którą w piątek uchwalił Sejm.
Za ustawą głosowało 415 posłów; nie było głosów przeciwnych i wstrzymujących się od głosu.

Do katalogu kar wpisano: upomnienie, naganę, karę pieniężną oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu. Kara pieniężna do 10 tys. zł miałaby być przeznaczana na cel społeczny związany z ochroną zdrowia.

Jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia, dzięki powiększeniu katalogu kar nie będzie musiała być ona sprowadzana do najsurowszego wymiaru – ograniczenia prawa do wykonywania zawodu.

Wprowadzenie tego zapisu ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku.

TK orzekł wówczas, że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, „bez prawa ubiegania się o ponowny wpis” na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją.

Ponadto pielęgniarka, która utraciła prawo wykonywania zawodu, będzie mogła ubiegać się o ponowny wpis na listę osób wykonujących zawód 10 lat po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Zgodnie z zapisami, sprawy dotyczące odpowiedzialności zawodowej będą rozpoznawały okręgowe sądy pielęgniarek i położnych oraz Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.

Zgodnie z ustawą przynależność do samorządu jest obowiązkowa. Doprecyzowano też kompetencje samorządu – Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowych izb pielęgniarek i położnych. Określono, że kadencja organów izb trwa cztery lata.

Minister zdrowia będzie mógł zaskarżyć do Sądu Najwyższego (pod zarzutem niezgodności z prawem) uchwałę organu izby w ciągu trzech miesięcy od dnia jej otrzymania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.