PARTNER PORTALU
 • BGK

Ustawa o zdrowiu publicznym - Narodowy Plan Zdrowia - trafiła do konsultacji

 • AW/pap    30 marca 2015 - 13:20
 Ustawa o zdrowiu publicznym - Narodowy Plan Zdrowia - trafiła do konsultacji

Szacuje się, że w 2016 r. na profilaktykę zostanie wydane ok. 1,5 mld zł (fot.fotolia)

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym został przekazany do konsultacji. Samorządowcy mogą swoje uwagi zgłaszać do 27 kwietnia br.
Swoje uwagi do projektu ustawy o zdrowiu publicznym mogą składać m.in. marszałkowie wszystkich województw oraz przedstawiciele samorządowych korporacji.

- Niezgłoszenie uwag w terminie do 27 kwietnia traktowane będzie jako akceptacja projektu – zaznacza resort zdrowia.

Ustawa o zdrowiu publicznym czyli Narodowy Plan Zdrowia zdaniem rządu ma być „przełomem, jeśli chodzi o polski system ochrony zdrowia". Ustawa ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji.

Projektowana ustawa umożliwić ma zintegrowanie wszystkich tego rodzaju działań, przyjmując zasadę oceny potrzeb zdrowotnych, stworzenia narodowego programu zdrowia, dopasowania działań z zakresu zdrowia publicznego do tworzonych równolegle programów wojewódzkich.
Projekt zakłada m.in. zmniejszenie do 2025 r. o 10 proc. liczby osób nieuprawiających aktywności fizycznej, a także osób szkodliwie pijących alkohol. Inne to zmniejszenie w ciągu pięciu lat odsetka osób palących o 2 pkt proc. oraz zmniejszenie do 2025 r. skali otyłości i liczby przypadków cukrzycy.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym zakłada koordynowanie wydatkowania środków na ochronę zdrowia przez wszystkie ministerstwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego.

Programy profilaktyczne i kampanie edukacyjne byłyby finansowane ze środków resortu zdrowia oraz innych resortów, które mają w swoim budżecie pozycje związane ze zdrowiem publicznym.
Środki na to miałyby pochodzić także z subfunduszu utworzonego w NFZ (z 1 proc. budżetu) oraz z Funduszu Zdrowia Publicznego, zasilanego częścią wpływów z podatku akcyzowego (1 proc. środków z akcyzy na alkohol, 0,5 proc. z akcyzy na tytoń i 3 proc. z akcyzy od gier hazardowych).

- Szacuje się, że w sumie w pierwszym roku obowiązywania ustawy - w 2016 r. - na profilaktykę zostanie wydane ok. 1,5 mld zł. Bardzo ważną zapowiedzią jest też utworzenie nowego produktu kontraktowego - porady profilaktycznej. To z pewnością spowoduje zwiększenie dostępności profilaktyki oraz zwróci lekarzom uwagę na tę problematykę – informuje resort zdrowia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • grubas, 2015-03-30 20:12:18

  komitet sterujacy, rada ds. zdrowia, agencje rządowe, badania naukowe - dobrze, ze tyle ludzi bedzie sie zastanawiało, jak zachęcic ludzi do aktywnosci fizycznej
 • miałem sen, 2015-03-30 16:04:32

  Do wert: to nie jest złodziejstwo. To podział łupów kosztem chorych, niepełnosprawnych, nieleczonych w odpowiednim czasie. Pieniadze zostaną wydane na broszurki, szkolenia, konferencje, szkolenia, broszurki, wykłady, konferencje, analizy "ekspertow", panale dyskusyjne, prezentacje, wyjazdy... studyjne, broszurki, szkolenia, konferencje,... A co z chorymi? To jest ich problem ich choroby, my zajmujemy sie dostarczaniem "produktów kontraktowych profilaktyki"  rozwiń
 • glewe, 2015-03-30 15:39:24

  Zamiast zrobić porządek z Narodowym Funduszem Zmarłych to kolejny pic na wodę fotomontaż! Ech te 25 lat pseudo komunizmu zrobiło swoje! Wymóżdżone lemingi!