PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa wpędzi powiaty w kłopoty

  • Rynek Zdrowia (Daniel Mieczkowski)    12 czerwca 2012 - 10:09
Ustawa wpędzi powiaty w kłopoty

Powiaty obawiają się, że obowiązek pokrywania strat szpitali lub ich przekształcania w spółki, zapisany w ustawie o działalności leczniczej, wpędzi je w poważne kłopoty finansowe.
Tym bardziej, że ustawa o finansach publicznych ma wprowadzić regułę finansową, która ograniczy możliwość zadłużania się samorządów.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r. samorządy będą musiały pokrywać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 r.

Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to – zgodnie z obowiązującym prawem – w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej placówek lub ich likwidacji.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich (ZPP) około 100 szpitali powiatowych będzie miało ujemny wynik finansowy na koniec roku, z czego około połowa będzie miała straty wyższe, niż wartość amortyzacji. Oznacza to, że około 50-60 SPZOZ-ów będzie objętych wspomnianymi regulacjami ustawy o działalności leczniczej.

– W kilkunastu przypadkach samorządy będą rozważały spłatę straty, natomiast około 40 do 50 szpitali powiatowych zdecyduje się na przekształcenie – uważa Marek Wójcik.

Skąd wziąć pieniądze?

Zdaniem Marka Wójcika sytuacja makroekonomiczna związana z wprowadzaniem nowych regulacji sprawia, że koszty szpitali rosną szybciej niż przychody z kontraktów z NFZ. W związku z tym liczba podmiotów, które będą miały ujemny wynik finansowy jest większa niż spodziewaliśmy jeszcze rok temu, kiedy ustawa wchodziła w życie.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (1)

  • Bernard+, 2012-06-12 12:23:00

    Odpowiedzialnośc finasowa za podejmowane decyzje jest najlepszym motywatorem do myślenia.