PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawy refundacyjna. Zmiany dla osób z chorobami rzadkimi

  • PAP/JL    4 lipca 2016 - 08:38
Ustawy refundacyjna. Zmiany dla osób z chorobami rzadkimi

Nowelizacja ustawy refundacyjnej ułatwi życie osobom z rzadkimi chorobami. Fot. Pixabay.com

Projekt tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej na początku lipca trafi do konsultacji wewnątrzresortowych.
Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda uważa, że jedną z kluczowych zmian z znowelizowanej ustawie refundacyjnej będzie odejście od założenia że leki sieroce, czyli wykorzystywane przy leczeniu rzadko występujących chorób, muszą konkurować na takich samych zasadach z lekami stosowanymi przy powszechnie występujących schorzeniach. Choroby rzadkie występują w 5 przypadkach na 10 tys. osób, ultrarzadkie – poniżej jednego przypadka na 50 tys. osób.

Zmiany polegać mają na zastosowaniu w przypadku leków sierocych podejścia egalitarnego, czyli wprowadzeniu wymagania uzasadnienia ceny zamiast klasycznej analizy ekonomicznej.

Wśród najważniejszych przyjętych w projekcie ustawy zmian jest m.in. zasada humanitarnego zastosowania leku. Daje ona możliwość zastosowania jeszcze niezarejestrowanego badanego produktu u pacjenta, który nie uczestniczy w badaniu klinicznym.

Resort chce zapisać, że wykazy leków refundowanych będą publikowane co trzy miesiące, a nie tak jak obecnie co dwa.

Wprowadzone ma zostać rozwiązanie obejmowania refundacją leków z importu docelowego.

– Nowe zapisy spowodują, że leki niedostępne w Polsce, choć zarejestrowane w procedurze centralnej, będą mogły być refundowane – zapowiada wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Ministerstwo Zdrowia chce też wprowadzić transparentność systemu wnioskowego, czyli publikowanie wniosków o objęcie refundacją.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia chce otworzyć ścieżki szybkiego usuwania leków z wykazu leków refundowanych, gdy warunki się zmienią i przestaną one spełniać jedno z kryterium refundacyjnych.

Duża nowela tzw. ustawy refundacyjnej na początku lipca trafi do konsultacji wewnętrznych w Ministerstwie Zdrowia.

W konsultacjach zewnętrznych jest już projekt dotyczący refundacji wyrobów medycznych. Przewiduje on, że wyroby będą polegały takiej samej procedurze co leki. Wyroby medyczne mają być finansowane oddzielnie, poza procedurą. Konsultacje publiczne projektu zmian w refundacji wyrobów medycznych planowane są do 6 lipca, choć mogą być wydłużone na prośbę strony społecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.