Utrudnione przekształcanie powiatowej lecznicy

  • RR/Rynek Zdrowia
  • 16-07-2011
  • drukuj
Władze powiatu oleskiego rozważają sprawę przekształcenie Szpitala Powiatowego w Oleśnie w spółkę. Jego sytuacji finansowa nie jest zła, więc nie muszą się spieszyć. Ale ostatnio plany pokrzyżował przegrany konkurs na ratownictwo medyczne.

- Złożyliśmy odwołanie do prezesa NFZ. Decyzja powinna być znana w lipcu - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Jan Kus, starosta oleski. Wyjaśnił, że powiat mocno zaangażował się finansowo w rozwój ratownictwa medycznego, budując nawet lądowisko dla helikopterów (najbliższe są w Opolu i w Nysie) oraz centrum powiadamiania ratunkowego. Brak kontraktu odbił się na finansowo na szpitalu (roczny kontrakt wart był 3 mln zł).

Władze powiatu postanowiły wstrzymać się z decyzją o przekształceniu placówki przynajmniej do przyszłego roku, aż ostatecznie wyjaśni się sytuacja z ratownictwem medycznym.

Zamierzają także wyremontować za 18 mln zł blok operacyjny, ale i tę decyzję odkładają na później, bo analizują, czy modernizacja bloku powinna być przeprowadzona przez nową spółkę czy też przez istniejący obecnie publiczny szpitala.

- Możliwe, że trzeba będzie ograniczyć zakres prac remontowo-modernizacyjnych, gdyż rozwiązania prawne idą w kierunku wykonywania wielu zabiegów w opiece ambulatoryjnej - dodaje starosta wskazując na kolejny powód, dla którego pośpiech w podejmowaniu decyzji o przyszłości szpitala nie jest właściwy.

Marek Wójcik, zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich, komentując w Radiu Opole sytuację szpitala w Oleśnie, powiedział, że forma spółki dla takich podmiotów jest nieunikniona.

Czytaj też: W przekształcaniu szpitali mile widziana ustawowa precyzja

- Tego typu decyzje strategiczne nie podjęte na początku kadencji zmniejszają szansę na sukces w kolejnych latach. Trzeba albo przekształcić w 2012 roku i działać w formule spółki albo odłożyć decyzję na 5-6 lat - ocenił Wójcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE