PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdrowiska pustoszeją na święta

  • Rynek Zdrowia    24 grudnia 2012 - 08:20
Uzdrowiska pustoszeją na święta

W okresie świąteczno-noworocznym w jednych sanatoriach zamiera ruch, kończą się turnusy dla pacjentów ze skierowaniami NFZ, a placówki zawieszają działalność. Inne wypełnia gwar kuracjuszy, którzy korzystają z pełnopłatnej oferty - raczej relaksacyjnej niż leczniczej.
Grudniowe święta Polacy wciąż najchętniej spędzają w gronie rodzinnym. Bywa, że korzystając z 21-dniowego leczenia w szpitalu uzdrowiskowym czy sanatorium uzdrowiskowym w trybie stacjonarnym kończą je wcześniej, na kilka dni przed terminem, wyjeżdżając na święta do domu.

- W Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa w przypadku wcześniejszego zakończenia pobytu, koszty zakwaterowania i wyżywienia, które częściowo pokrywa pacjent, nie podlegają zwrotowi. Taka praktyka została wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Krasoń, prezes Zarządu Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

W przypadku skrócenia pobytu w sanatorium z przyczyn innych niż wymienione w rozporządzeniu MZiOS z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (np. choroba świadczeniobiorcy i pobytu w szpitalu, śmierć członka najbliższej rodziny) - kuracjusz ponosi również odpłatność za tzw. pustostan w związku z dokonaniem wcześniejszego wypisu; jest to kwota należna sanatorium od NFZ za każdy skrócony osobodzień.

Jak wyjaśnia Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Fundusz finansuje każdy dzień pobytu w uzdrowisku. Nie płaci natomiast za dni, z których pacjent zrezygnuje. Skierowana do sanatorium osoba powinna zostać wcześniej zaznajomiona z regulaminem pobytu w sanatorium, by nie była zaskakiwana koniecznością wniesienia dodatkowych opłat.

Cały artykuł czytaj tu Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.