PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdrowiska w rękach podkarpackiego samorządu

  • PAP    27 sierpnia 2012 - 18:00
Uzdrowiska w rękach podkarpackiego samorządu

Samorząd woj. podkarpackiego chce przejąć dwa uzdrowiska działające w regionie: w Horyńcu Zdroju i Rymanowie. Na poniedziałkowej sesji sejmiku wojewódzkiego radni przyjęli uchwałę w tej sprawie.
Przyjęcie uchwały było niezbędne, aby samorząd mógł prowadzić negocjacje w sprawie komunalizacji uzdrowisk z Ministrem Skarbu Państwa.

Marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta przedstawiając pomysł na działanie uzdrowisk po przejęciu przez samorząd podkreślił, że w placówkach większy nacisk położony zostałby na rehabilitację.

Czytaj też: U nas prywatyzacja uchroniła uzdrowisko przed upadłością...

"Uzdrowiska połączone byłyby ze szpitalami, co pozwoliłoby realizować kompleksowo opiekę medyczną: od leczenia szpitalnego po rehabilitację w uzdrowiskach" - dodał.

Karapyta podkreślił, że kolejnym argumentem za komunalizacją uzdrowisk jest to, iż stanowią one duże zakłady pracy. W uzdrowisku w Rymanowie zatrudnionych jest ponad 500 osób, natomiast w Horyńcu ponad 130. Marszałek zaznaczył, że obie placówki od dwóch lat przynoszą zyski.

Czytaj też: Uchylona furtka do komunalizacji uzdrowisk

Na komunalizację uzdrowisk trzeba jednak poczekać, bowiem uzdrowisko w Rymanowie nie jest na razie przewidziane do prywatyzacji i minister skarbu musi zmienić w tej sprawie rozporządzenie, tak aby można je było skomunalizować.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa MSP Magdalena Kobos, w resorcie trwają prace nad zmianą tego rozporządzenia i wykreślenia z niego m.in. uzdrowiska w Rymanowie.

Czytaj też: Jedna oferta kupna uzdrowiska w Rabce

Natomiast spółka w Horyńcu jest w trakcie procesu prywatyzacyjnego, zgłosiło się kilka firm, które chcą kupić jej udziały.

Kobos zaznaczyła, że decyzja ministra SP odnośnie możliwości komunalizacji obu uzdrowisk zapadnie dopiero po złożeniu formalnego wniosku w tej sprawie przez samorząd województwa podkarpackiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JEDYNAK, 2012-08-27 19:44:53

    ręce samorządowców są różne i nie sposób porównywać. nie zawsze trafi w dobre ręce. owszem niektóre obiekty mają ogromne szczęście i trafiają włąściwie