PARTNER PORTALU
  • BGK

Uzdrowiska: wymagania dla sanatoriów, szpitali, tężni i basenów

  • MIW    8 marca 2018 - 15:52
Uzdrowiska: wymagania dla sanatoriów, szpitali, tężni i basenów
Tężnia w Ciechocinku (fot. msp.gov.pl)

W Dzienniku Ustaw RP 7 marca opublikowane zostało ujednolicone rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Dokument ten określa m.in. wymogi dla szpitali uzdrowiskowych, pijalni uzdrowiskowych, tężni, parków i basenów uzdrowiskowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Traci natomiast moc analogiczne rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

Czytaj: NIK: W Polsce uzdrowiska nie spełniają norm... uzdrowisk

Pełen tekst rozporządzenia publikujemy w dziale „multimedia”. Zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego należy dostosować do nowych wymagań w terminie do dnia 31 grudnia 2018 r.

Czytaj: Uzdrowiska odpowiadają na raport NIK. Skandal, czy gest pomocy?

W Polsce status uzdrowiska posiada 45 miejscowości. Gmina, która ubiega się o utrzymanie lub nadanie danemu obszarowi statusu uzdrowiska musi uzyskać potwierdzenie właściwości leczniczych naturalnych surowców i klimatu. Potem musi sporządzić operat uzdrowiskowy (nie rzadziej niż raz na 10 lat), by określić możliwość prowadzenia w ogóle na tym obszarze lecznictwa uzdrowiskowego. Ten dokument przesyła Ministrowi Zdrowia, który – jeśli potwierdzi spełnienie warunków niezbędnych do uzyskania statusu uzdrowiska - występuje do Rady Ministrów z wnioskiem o nadanie danemu obszarowi takiego statusu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.