W 2013 r. 50 szpitali stanie się spółkami

W 2013 r. w spółki prawa handlowego przekształci się ok. 50 szpitali w Polsce; będą to w większości placówki w dobrej kondycji finansowej oraz będące własnością samorządów wojewódzkich - ocenił na wtorkowej konferencji ekspert rynku zdrowia Zbigniew Wiatr.
W 2013 r. 50 szpitali stanie się spółkami

Podczas konferencji pt. "Finanse 2013. Stan aktualny i prognozy w ochronie zdrowia" Wiatr przypomniał, że do połowy roku trwa okres zatwierdzania sprawozdań finansowych szpitali za rok 2012. Później samorządy będą miał trzy miesiące, by pokryć ujemny wynik finansowy jednostki. Jeśli tak się nie stanie, samorząd będzie mógł zdecydować o likwidacji placówki lub o przekształceniu jej w spółkę. Takie rozwiązania przewiduje ustawa o działalności leczniczej.

Ekspert dodał, że w ubiegłym roku skomercjalizowano 15 szpitali; natomiast w 2013 roku przekształcenie planuje 46 SP ZOZ-ów (samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej). - To są deklaracje. One mogą być zrealizowane lub nie - zaznaczył Wiatr.

Powiedział, że prawie 80 proc. szpitali, które mają się przekształcić w 2013 r., należy do urzędów marszałkowskich lub samorządów dużych miast. Tylko 20 proc. szpitali, które mają stać się spółkami, należy do powiatów, czyli najliczniejszej grupy właścicielskiej w przypadku szpitali publicznych.

Według Wiatra połowa szpitali, które mają się przekształcić, ma raczej dobrą sytuację finansową. - Tylko co czwarty będzie zmuszony do przekształceń, bo samorząd może nie mieć możliwości pokrycia jego ujemnego wyniku finansowego - zaznaczył. Pozostałe będą przekształcone, gdyż ich właściciele chcą, by funkcjonowały w ramach prawa handlowego.

- Nie planują w tym roku przekształcać się szpitale o złej kondycji finansowej. To jest temat na lata następne (...) W obliczu zbliżających się wyborów samorządowych jesienią 2014 r., - w naszym mniemaniu - władze samorządowe, powiatowe będą chciały przepchnąć niejako ten temat na lata późniejsze, na rok 2015 r. - ocenił. Według Wiatra w kolejnych latach rocznie będzie się przekształcać kilkanaście szpitali rocznie.

Podkreślił, że liderami przekształceń szpitali w 2013 r. będą trzy województwa: mazowieckie, pomorskie i śląskie. Z kolei w przypadku miast najwięcej szpitali zadeklarowały przekształcić Warszawa i Katowice.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE