PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2013 r. zreorganizują pogotowie

  • PAP    10 marca 2011 - 20:23

Od 2013 roku w Wielkopolsce będzie tylko pięć, zamiast obecnych 31, dyspozytorni karetek pogotowia. Ma to usprawnić system ratownictwa medycznego. Bez zmian pozostanie liczba karetek - poinformował wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
Nowy wojewódzki plan działania jest konieczny, bo 30 czerwca br. - zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym - kończy się dotychczasowy plan działania Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda poinformował, że zmiany w systemie przeprowadzane będą dwuetapowo. Od pierwszego lipca zmniejszy się liczba rejonów operacyjnych (terenów, na których działają poszczególne karetki) z obecnych 73 do 31. Teraz rejon operacyjny będzie związany z jedną z 31 dyspozytorni. Bez zmian pozostanie liczba karetek, których obecnie i w przyszłości będzie 114.

- Damy też od lipca możliwość tym, którzy wygrają konkursy na świadczenie usług ratownictwa, skorzystania z analogowo-cyfrowej łączności regionalnej - dodał.

Większe zmiany w systemie będą miały miejsce od początku 2013 roku, kiedy to liczba dyspozytorni zmniejszy się do pięciu. Dyspozytornie będą związane z subregionami: leszczyńskim, pilskim, konińskim, kaliskim i poznańskim. Wraz ze zmianą liczby dyspozytorni zmniejszy się liczba rejonów operacyjnych. - Dzięki tym zmianom jeden dyspozytor będzie dysponował większą liczbą karetek niż dotychczas, co ułatwi działanie w przypadku zdarzeń masowych - wyjaśnił Florek.

Wojewoda chciał, by nowy system z pięcioma dyspozytorniami funkcjonował już od połowy br. jednak sprzeciwili się temu starostowie powiatowi z Wielkopolski. - Jeżeli z tego powodu miałyby być perturbacje organizacyjne, to zdecydowałem o głębokich zmianach w systemie po zakończeniu polskiej prezydencji w UE i finałach ME 2012 roku - powiedział.

Obecnie w Wielkopolsce bywa tak, że jeden dyspozytor dysponuje dwoma lub trzema karetkami, które tylko raz dziennie wyjeżdżają do akcji. - Utrzymanie takiej dyspozytorni jest kosztowne. W nowym systemie w dyspozytorni będzie podczas zmiany kilku dobrze wyszkolonych dyspozytorów, co pozwoli na lepsze zdiagnozowanie sytuacji i szybszą reakcję w razie potrzeby - powiedział Florek.

Teraz w Wielkopolsce są 73 rejony operacyjne, w których dysponentami karetek jest 35 podmiotów w tym szpitale, stacje pogotowia i firmy prywatne. Karetki są zarządzane z 31 dyspozytorni.

Wojewoda zapewnił, że na czas Euro 2012 zostanie zorganizowany specjalny system zabezpieczenia ratownictwa medycznego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.