PARTNER PORTALU
  • BGK

W 2016 r. 14 programów zdrowotnych za ponad 965 mln zł

  • PAP    6 stycznia 2016 - 17:26
W 2016 r. 14 programów zdrowotnych za ponad 965 mln zł
Dzięki programom modernizowane mają być ośrodki transplantologiczne, banki tkanek i komórek oraz specjalistyczne laboratoria diagnostyczne (fot. pixabay)

W 2016 r. zaplanowano realizację 14 programów zdrowotnych, które mają na celu poprawę stanu zdrowia Polaków i związanej z nim jakości życia. Na ich realizację w projekcie tegorocznego budżetu przewidziano ponad 965 mln zł.
Jak podano w informacji Ministerstwa Zdrowia na temat projektu ustawy budżetowej na 2016 r., w roku bieżącym realizowane będą programy, których wdrażanie umożliwi m.in. rozwój infrastruktury niezbędnej w leczeniu nowotworów; zakup produktów leczniczych m.in. dla osób żyjących z wirusem HIV i chorych na hemofilię oraz prowadzenie badań przesiewowych mających na celu ograniczenie umieralności noworodków, niemowląt i dzieci z powodu wad metabolizmu. Dzięki programom modernizowane mają być ośrodki transplantologiczne, banki tkanek i komórek oraz specjalistyczne laboratoria diagnostyczne wykorzystywane w transplantologii.

Wśród planowanych na ten rok przedsięwzięć jest program „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych na lata 2015-2020”. Ma on, jak napisano, charakter strategiczny i długofalowy. Wśród oczekiwanych efektów jest m.in. pozyskanie nowych dawców i utrzymanie dotychczasowych oraz poprawa jakości krwi stosowanej w lecznictwie.

Więcej na parlamentarny.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2016-01-07 20:48:13

    Panie Ministrze , to co Pan proponuje , to jest zmarnowanie ogromnej kasy. W służbie zdrowia leży podstawa , Lekarz rodzinny czy pierwszego kontaktu to iluzja . To zaprzeczenie zasadzie, że zdrowie narodu jest najwyższym dobrem. Obecnie mamy społeczeństwo , bez względu na wiek chore , skarłowaci...ałe, dzieci z krzywiczymi kończynami dolnymi niewidywane na ulicach od lat , kurzymi klatkami piersiowymi. Jak można prowadzić działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży oraz badania przesiewowe- grupy dyspanseryjne , kiedy rozwalono Medycynę szkolną wraz z całym zapleczem leczniczo- rehabilitacyjnym. Jak można prowadzić profilaktykę i "nadzór nad ludźmi pracy w zakładach prywatnych i państwowych kiedy rozwalono Medycynę pracy, Jak można prowadzić profilaktykę ,badania przesiewowe i terapię w pulmonologii np.kiedy zlikwidowano Stacje badań i poradnie z nimi współp[racujące , , to samo dotyczy stanu uzębienia w szkołach , czy przychodniach .W przychodni lekarza pierwszego kontaktu powinien być stomatolog. Stomatologia jako państwowa służba zdrowia nie istnieje , za każda usługę się płaci bez względu na to który ząb jest leczony. To samo dotyczy jednostek chorobowych uznawanych za problem społeczny np. cukrzyca , choroby wątroby - po WZW czy inne. Temat stopy cukrzycowej to drobina w morzu problemów związanych z cukrzyca , do cukrzycy wchodzi jeszcze opieka okulistyczna ,to ważny element. Poważnym o ile nie najistotniejszym problemem jest diagnostyka , zwyczajowe nie dawanie skierowań na badania laboratoryjne/ chcesz to zrób sobie sam prywatnie, to nagminne praktyki/nawet jak zerwiesz ścięgno to nie zrobią ci zdjęcia , pacjent tuła sie po kraju za swoje aż znajdzie kogoś kto go zdiagnozuje i pomoże. To real Polaków. Trzeba przysiąść fałd , pomyśleć i przeprogramować to co zostało zniszczone przez dwóch wiejskich nauczycieli i dopiero kierować środki na zadania celowane. Tak to wyleje Pan dziecko z kapielą. Ma Pan Panie Ministrze niebywałą szanse stać się Lekarzem Polskiej Służby Zdrowia i Narodu. Niech Pan tego nie zaprzepaści.ADG  rozwiń