PARTNER PORTALU
  • BGK

W białostockim szpitalu będzie zakład opiekuńczy

  • PAP    11 lutego 2013 - 17:58
W białostockim szpitalu będzie zakład opiekuńczy

4 mln zł będzie kosztowała modernizacja jednego z budynków szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, gdzie powstanie zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy dla 74 pacjentów. W poniedziałek władze szpitala podpisały umowę w tej sprawie z wykonawcą.
Zapotrzebowanie na taką opiekę w regionie są duże, w szpitalu w Podlaskiem trzeba czekać na miejsce nawet pół roku - mówiła na konferencji prasowej dyrektor szpitala Urszula Łapińska. Jak dodała, na potrzebę tworzenia takiej placówki wskazują też tendencje demograficzne.

Zakład powstaje w budynku, w którym do połowy 2010 roku funkcjonował zlikwidowany oddział chirurgii i ortopedii dziecięcej. Po modernizacji powstanie tam m.in. 30 dwuosobowych sal z łazienkami dla chorych wymagających opieki długoterminowej oraz sale do terapii zajęciowej. Będą też cztery miejsca dla chorych wymagających wspomagania oddychania. Teraz w szpitalu jest 40 miejsc, a chorzy przebywają w salach sześcioosobowych bez łazienek.

We wtorek wykonawca modernizacji przejmie plac budowy. Wszystkie prace mają być zakończone do końca listopada 2013 roku, tak by już w grudniu mogli być przyjęci pierwsi pacjenci. Pieniądze na inwestycje pochodzą od samorządu województwa podlaskiego, której podlega placówka.

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski powiedział, że powstanie zakładu to jeden z elementów modernizacji szpitala wojewódzkiego. Łącznie gruntowna wieloletnia modernizacja ma kosztować ok. 160 mln zł. Pieniądze w większości mają pochodzić z funduszy unijnych.

Jak dodał Cieślukowski, w najbliższych miesiącach w szpitalu zostanie oddany do użytku nowoczesny blok operacyjny. Wartość tej inwestycji to ok. 50 mln zł. Jest dofinansowana z funduszy UE.

W 2013 roku szpital wojewódzki ma 6 mln zł, m.in. na przygotowanie kolejnych wymaganych przed inwestycjami dokumentacji technicznych. Szpital wdraża też elektroniczny system e-zdrowie do obsługi pacjentów i informatyzacji dokumentacji medycznej.

Z danych podlaskiego NFZ wynika, że w 2013 r. NFZ zakontraktował 566 łóżek w 18 zakładach opiekuńczo-leczniczych, w tym ośmiu dla pacjentów wymagających wspomagania oddychania w formie wentylacji mechanicznej. Łącznie NFZ przeznaczył na to 14 mln zł - poinformował PAP rzecznik NFZ w Białymstoku Adam Dębski.

Jak mówił Cieślukowski, w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach jest obecnie 10 miejsc dla chorych wymagających pobytu w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, a w szpitalu wojewódzkim w Łomży nie ma ich w ogóle. To ma się zmienić. W Suwałkach trwają prace nad zwiększeniem liczby takich miejsc o 10, a w Łomży trwają przygotowania do powstania takiego zakładu we współpracy z samorządem Łomży.

Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych szpitali w regionie. Jest też jednym z najbardziej zadłużonych szpitali w regionie. Zadłużenie sięga ok. 95 mln zł. Po raz pierwszy od wielu lat rok 2012 szpital zakończy dodatnim wynikiem finansowym, który wyniósł około 2 mln zł. Szpital przyjmuje rocznie około 20 tys. pacjentów. Z przyszpitalnych poradni korzysta około 100 tys. pacjentów rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.