PARTNER PORTALU
  • BGK

W centrum miasta stanął mobilny punkt poboru krwi

  • PAP    4 sierpnia 2011 - 15:13
W centrum miasta stanął mobilny punkt poboru krwi

Specjalny autobus przystosowany do pobierania krwi stanął w czwartek w centrum Olsztyna. Latem zapotrzebowanie na krew na Warmii i Mazurach wzrasta nawet o połowę.
Jak powiedziała dyrektorka Wojewódzkiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Grażyna Kula, teraz szczególnie w czasie wakacji, gdy brakuje krwi, placówka stara się pozyskiwać krwiodawców w terenie. Wykorzystuje do tego specjalnie dostosowany autobus – mobilny punkt poboru krwi, w którym można wypełnić stosowne dokumenty, przejść badania oraz oddać krew.

W czwartek autobus stanął przy głównej ulicy Olsztyna – al. Piłsudskiego. Krew mogli tu oddać zarówno urzędnicy jak i przechodnie. Zainteresowanie było spore – utworzyła się nawet kolejka oczekujących.

Kula podkreśliła, że latem jest zwiększone zapotrzebowanie na krew z uwagi na wyższą niż poza sezonem liczbę wypadków komunikacyjnych i większą liczbę osób przebywających w tym czasie na Warmii i Mazurach. Jak zaznaczyła, ma sygnały, że niektóre szpitale odwołują planowe operacje ze względu na brak dostatecznej ilości krwi konkretnej grupy.

Podkreśliła jednak, że krwi nigdy nie zabraknie w przypadku, gdy ratuje się życie.

Na Warmii i Mazurach jest około 20 tysięcy honorowych krwiodawców, 30 procent z nich to kobiety.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.