PARTNER PORTALU
  • BGK

W Częstochowie kolejna edycja programu in vitro

  • pt/pap    18 lutego 2016 - 17:09
W Częstochowie kolejna edycja programu in vitro

Częstochowa: pięć ośrodków będzie realizować kolejny miejski program in vitro (fot.shutterstock)

• Częstochowa: pięć ośrodków będzie realizować kolejny miejski program in vitro.
• Nabór dla par ruszy jeszcze w lutym.
• Program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich,
Pięć ośrodków będzie realizować kolejną edycję miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Częstochowie. Nabór dla par ruszy jeszcze w lutym - poinformował częstochowski samorząd. W wyniku programu urodziło się dotąd 12. dzieci.

W 2012 roku Częstochowa jako pierwsza w kraju wprowadziła miejski program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców". Był on realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego ponad 30 par, a urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta. W listopadzie 2015 roku częstochowscy radni zdecydowali o jego kontynuacji w latach 2015-2017.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, zakończyła się już procedura wyłaniania realizatorów tego programu - "ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro".

W 2016 roku program dla częstochowskich par realizować będzie pięć przychodni, m.in. z siedzibami w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi.

"Wkrótce, jeszcze w lutym, do udziału w nowym programie będziemy zapraszać pary. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu do programu zakwalifikowane zostaną pary, które mają za sobą leczenie niższego rzędu lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego" - podał częstochowski samorząd.

"Środki zapisanie w budżecie - 75 tys. zł - dają możliwość pomocy kilkunastu parom, które zdecydują się na udział w programie i będą mieć jednoznaczne wskazania do metody in vitro" - poinformowało biuro prasowe urzędu.

Będzie to kolejna edycja miejskiego programu. Drugi program zakłada zmiany, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat.

Ponadto, jak zaznaczono, "program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich". Kwota dofinansowania wzrosła z 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Uchwałę ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" częstochowscy radni podjęli 23 listopada 2015 roku.

Uchwałę poparło 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu. W trakcie dyskusji radna Anna Majer z klubu PiS poinformowała, że PiS (wówczas 10 radnych) będzie głosowało przeciw uchwale.

W uzasadnieniu do tej uchwały napisano, że "celem głównym programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Częstochowy".

Zgodnie z programem jego uczestnikom, którzy "pozostają w związku małżeńskim lub związku partnerskim, są mieszkańcami miasta Częstochowy" będzie przysługiwała możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wys. 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Cherubinek, 2016-02-18 19:27:44

    Propagandowa akcja lewicowych władz, które omijając prawdziwe problemy mieszkańców zajmują się tematami zastępczymi jak in vitro lub lekcje islamu w szkołach. Lewacka ideologia ważniejsza niż pragmatyzm. Propaganda istotniejsza niż ludzie. Przepraszam za samorządowców z mojego miasta....  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: