W Częstochowie kolejna edycja programu in vitro

• Częstochowa: pięć ośrodków będzie realizować kolejny miejski program in vitro.
• Nabór dla par ruszy jeszcze w lutym.
• Program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich,
W Częstochowie kolejna edycja programu in vitro
Częstochowa: pięć ośrodków będzie realizować kolejny miejski program in vitro (fot.shutterstock)

Pięć ośrodków będzie realizować kolejną edycję miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro w Częstochowie. Nabór dla par ruszy jeszcze w lutym - poinformował częstochowski samorząd. W wyniku programu urodziło się dotąd 12. dzieci.

W 2012 roku Częstochowa jako pierwsza w kraju wprowadziła miejski program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców". Był on realizowany w latach 2012-2014. Zakwalifikowano do niego ponad 30 par, a urodziło się 12 dzieci, wśród nich bliźnięta. W listopadzie 2015 roku częstochowscy radni zdecydowali o jego kontynuacji w latach 2015-2017.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, zakończyła się już procedura wyłaniania realizatorów tego programu - "ośrodków dysponujących odpowiednim doświadczeniem i standardami w zakresie przeprowadzania zabiegów in vitro".

W 2016 roku program dla częstochowskich par realizować będzie pięć przychodni, m.in. z siedzibami w Katowicach, Mysłowicach, Łodzi.

"Wkrótce, jeszcze w lutym, do udziału w nowym programie będziemy zapraszać pary. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu do programu zakwalifikowane zostaną pary, które mają za sobą leczenie niższego rzędu lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego" - podał częstochowski samorząd.

"Środki zapisanie w budżecie - 75 tys. zł - dają możliwość pomocy kilkunastu parom, które zdecydują się na udział w programie i będą mieć jednoznaczne wskazania do metody in vitro" - poinformowało biuro prasowe urzędu.

Będzie to kolejna edycja miejskiego programu. Drugi program zakłada zmiany, w tym m.in. podwyższenie wieku kobiety do 40 lat (poprzednio było 37), a w uzasadnionych medycznie przypadkach do 42 lat.

Ponadto, jak zaznaczono, "program kierowany jest nie tylko do małżeństw - jak do tej pory - ale także do par pozostających w związkach partnerskich". Kwota dofinansowania wzrosła z 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Uchwałę ws. przyjęcia programu polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy na lata 2015-2017" częstochowscy radni podjęli 23 listopada 2015 roku.

Uchwałę poparło 14 radnych, przeciw było 13, jeden wstrzymał się od głosu. W trakcie dyskusji radna Anna Majer z klubu PiS poinformowała, że PiS (wówczas 10 radnych) będzie głosowało przeciw uchwale.

W uzasadnieniu do tej uchwały napisano, że "celem głównym programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Częstochowy".

Zgodnie z programem jego uczestnikom, którzy "pozostają w związku małżeńskim lub związku partnerskim, są mieszkańcami miasta Częstochowy" będzie przysługiwała możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wys. 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Propagandowa akcja lewicowych władz, które omijając prawdziwe problemy mieszkańców zajmują się tematami zastępczymi jak in vitro lub lekcje islamu w szkołach. Lewacka ideologia ważniejsza niż pragmatyzm. Propaganda istotniejsza niż ludzie. Przepraszam za samorządowców z mojego miasta.... rozwiń

Cherubinek, 2016-02-18 19:27:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE