PARTNER PORTALU
  • BGK

W Częstochowie powstanie jeden z największych szpitali

  • PAP    13 stycznia 2014 - 19:54
W Częstochowie powstanie jeden z największych szpitali

Ok. 1,2 tys. łóżkami będzie dysponował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie po połączeniu go ze Szpitalem Chorób Wewnętrznych "Hutniczy". Taką decyzję podjęli w poniedziałek podczas sesji radni sejmiku woj. śląskiego.
"Jest to koniec porządkowania struktury naszych jednostek w mieście Częstochowa, będziemy mieli jeden szpital, który będzie oferował kompleksową opiekę dla pacjentów z terenu Częstochowy, jak i subregionu północnego" - powiedział podczas obrad sejmiku woj. śląskiego wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.

Integracja działalności obu placówek w ramach szpitala wysokospecjalistycznego mającego strategiczny charakter w regionie częstochowskim ma zapewnić "kompleksowość realizowanych usług w zakresie kardiologii oraz chorób wewnętrznych" oraz umożliwić "skuteczniejsze negocjacje wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia".

Przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia sejmiku woj. śląskiego Małgorzata Ochęduszko-Ludwik powiedziała PAP, że nikt pracy nie straci. "Tam jest optymalna liczba lekarzy, i taka pozostanie. Skutków społecznych negatywnych nie będzie" - powiedziała Ochęduszko-Ludwik. Dodała, że w wyniku połączenia powstanie "bardzo duży szpital" z ok. 1,2 łóżkami, a takim "łatwiej się zarządza" niż dwoma niezależnymi placówkami.

Rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj powiedział PAP, że z punktu widzenia samorządu najważniejsze jest, by "te zmiany nie doprowadziły do ograniczenia usług medycznych".

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie jest 1029 łóżek na 39 oddziałach szpitalnych, 41 poradni specjalistycznych, liczne zakłady diagnostyczne i rehabilitacyjne stacja dializ, zakład opiekuńczo-leczniczy. Jest ponadto jedyną placówką w północnej części województwa, która realizuje świadczenia medyczne m.in. w zakresie chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, nefrologii, neurochirurgii.

Szpital Chorób Wewnętrznych "Hutniczy" dysponuje 75 łóżkami i jest jednostką o charakterze monoprofilowym. W jego skład wchodzą m.in. oddział chorób wewnętrznych oraz ośrodek intensywnej opieki kardiologicznej, 13 poradni specjalistycznych.

Po połączeniu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie, będzie jednym z dwóch największych szpitali - obok szpitala św. Barbary w Sosnowcu - należących do woj. śląskiego. Pierwsze działania zmierzające do porządkowania struktury placówek woj. śląskiego rozpoczęły się decyzją sejmiku w 2009 roku, wówczas do wojewódzkiego szpitala im. NMP przyłączono Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. dr. Orłowskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: