PARTNER PORTALU
  • BGK

W Dąbrowie Górniczej powstał ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych

  • PAP    15 marca 2013 - 18:30
W Dąbrowie Górniczej powstał ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych

63 mln zł kosztowała budowa otwartego w piątek nowoczesnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Placówkę wyposażono m.in. w nowoczesne pracownie specjalistyczne, basen i bibliotekę.
W zajmującym 5 ha ośrodku wydzielono kilka części. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla podopiecznych z niepełnosprawnością ruchową i psychoruchową, w trzeciej znajduje się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki i biblioteka. W ośrodku jest również internat na 104 miejsca.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej Bartosz Matylewicz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania. "Posiada wiele profesjonalnie wyposażonych pracowni przedmiotowych, pracowni specjalistycznych oraz sal rehabilitacyjnych" - poinformował Matylewicz.

Wśród zaprezentowanych w piątek pracowni znalazły się m.in. sala doświadczania świata, wyposażona w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, pracownia nauki pisma punktowego Braile'a a także pracownie - EEG biofeedback oraz tyfloakustyczna, w której prowadzona jest stymulacja dźwiękami z otoczenia (technika ta wspomaga naukę orientacji przestrzennej).

W kompleksie znajdują się ponadto sale fizykoterapii z krioterapią oraz hydroterapii i neuroterapii.

Pod opieką ośrodka - w ramach opieki dziennej - znajduje się ok. 550 podopiecznych w wieku od ok. 2,5 roku do 24 lat.

Koszt budowy placówki wyniósł 63 mln zł. Jak poinformował Matylewicz miasto otrzymało wsparcie na budowę w wys. 10 mln zł z rezerw budżetu państwa oraz 5,3 mln zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.