PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku zaczęły się obrady kongresu medycyny ratunkowej

  • Dziennik Bałtycki, PTMR/Rynek Zdrowia    23 czerwca 2015 - 11:35
W Gdańsku zaczęły się obrady kongresu medycyny ratunkowej
(fot. Rynek Zdrowia)

W obradach V Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej uczestniczy ponad 450 specjalistów z 10 krajów, w tym m.in. z Arabii Saudyjskiej.
Jak ma wyglądać docelowo system ratownictwa medycznego w Polsce i jak go finansować? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wielu specjalistów, także podczas Kongresu.

Nowy minister zdrowia, prof. Marian Zembala chce, by 5-8 proc. składek opłacanych przez kierowców firmy ubezpieczeniowe przekazywały na ratownictwo medyczne.

Prof. dr hab. med. Andrzej Basińskim, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej GUMed mówi Dziennikowi Bałtyckiemu, że wprowadzenie tego pomysłu w życie pozwoliłoby zwiększyć finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednak głównie w zakresie ciężkich, wielonarządowych urazów, których liczba gwałtownie rośnie w okresie letnim.

Śmiertelność z powodu wypadków komunikacyjnych spada dzięki medycynie ratunkowej, ale koszty leczenia ofiar wypadków i różnych urazów oraz świadczeń z tego tytułu sięgają nawet 8-10 proc. PKB.

Cały artykuł przeczytasz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.