PARTNER PORTALU
  • BGK

W Głuchołazach powstało centrum edukacji dla ortopedów

  • PAP    25 października 2012 - 12:54
W Głuchołazach powstało centrum edukacji dla ortopedów

Chirurdzy ortopedzi będą w nim mogli ćwiczyć techniki operacyjne na kadawerach – stawach pozyskanych z ludzkich zwłok. Pierwszych ośmiu lekarzy zaczęło kurs w czwartek.
Jak powiedział pomysłodawca powołania Centrum Edukacji Ortopedycznej dr Robert Pełka, kolejne dwudniowe kursy rozpoczną się w piątek i sobotę. „W sumie w pierwszych dniach istnienia Centrum przeszkolimy 24 lekarzy. Potem mamy nadzieję organizować jeden kilkuosobowy kurs tygodniowo. Zapytania od zainteresowanych trafiły do nas nie tylko z Polski, ale też z Czech czy Słowacji” – poinformował.

Centrum Edukacji Ortopedycznej powstało w głucho-łaskim szpitalu MSWiA. Ma służyć chirurgom ortopedom do ćwiczenia małoinwazyjnych zabiegów artroskopowych na ludzkich stawach pozyskanych ze zwłok. Inicjator przedsięwzięcia NZOZ „Ortopedia” Opole wcześniej organizował podobne warsztaty, na których przeszkolono na ponad 70 lekarzy.

„Przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem, stąd pomysł stworzenia stacjonarnego, całorocznego ośrodka szkoleniowego” – wyjaśnił dr Pełka.

Centrum Edukacji Ortopedycznej dzięki zawartej długoterminowej umowie z niemieckim Instytutem Anatomii i Patologii w Akwizgranie przy tamtejszej wyższej szkole medycznej ma mieć stały dostęp do pozyskanych ze zwłok stawów barkowych, kolanowych, skokowo-goleniowych, rąk czy biodrowych. „Ze względu na uwarunkowania prawne i finansowe bardziej póki co opłaca nam się sprowadzać kadawery z Niemiec” – dodał Pełka.

Instruktorami i wykładowcami w Centrum Edukacji Ortopedycznej są specjaliści chirurgii ortopedycznej i medycyny z Łodzi, Poznania, Otwocka, Gdańska czy Bielska-Białej.

Sprzęt, który ma posłużyć szkoleniom dostarczył jeden z koncernów medycznych. W sumie centrum dysponuje czterema kompletnymi zestawami do ćwiczeń. Jest wśród nich też stanowisko mobilne, które umożliwia przeprowadzenie szkolenia w innych placówkach.

„Jest to jedyna w swoim rodzaju możliwość kształcenia się w chirurgii, bo możemy tu bezkarnie uczyć się na własnych błędach. Czasem nawet warto ten błąd tutaj popełnić, by go już na całe życie zapamiętać” – powiedział jeden z lekarzy, który w czwartek rozpoczął kurs, Michał Borys z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Dodał, że zwyczajowo nauka zawodu odbywa się poprzez asystowanie i obserwowanie operacji przeprowadzanych przez bardziej doświadczonych lekarzy.

<!-- pagebreak //-->

Kierownik Kliniki Artroskopii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Traumatologii Sportowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego WAM w Łodzi i przewodniczący rady naukowej Centrum Edukacji Ortopedycznej w Głuchołazach prof. Jarosław Fabiś zapewnił, że kursy takie jak te oferowane w Głuchołazach to rzecz bezcenna.

„Możliwość wykonania zabiegu na preparacie ludzkim stwarza stuprocentowo analogiczne warunki operacyjne lekarzowi za wyjątkiem krwawienia. Poza tym centrum daje możliwość ćwiczenia pod okiem fachowców, a więc podpatrzenia wszelkich medycznych trików i skorzystania z ich wieloletniego doświadczenia. Daje kursantom wiedzę, którą zbieraliby całe lata, co z kolei jest bezcenne dla pacjentów” – podkreślił profesor.

Obecny na czwartkowym otwarciu centrum wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś dodał, że centrum to też ośrodek, który będzie promował region. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.