PARTNER PORTALU
  • BGK

W gorzowskim szpitalu otwarto nowoczesną pracownię

  • PAP    19 czerwca 2015 - 16:59

Nowoczesna pracownia z gamma kamerą SPECT/CT została otwarta w gorzowskim szpitalu wojewódzkim. Dzięki niej lekarze mają kolejne narzędzie do dokładnej diagnostyki wielu schorzeń, a to oznacza skuteczniejszą pomoc pacjentom.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka szpitala w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska, w piątek nastąpiło oficjalne otwarcie pracowni.

"Badania z wykorzystaniem nowego sprzętu prowadzone są jednak już od końca maja. Z diagnostyki z wykorzystaniem gamma kamery SPECT/CT skorzystało już 44 pacjentów" - powiedziała PAP Wiśniewska.

Dodała, że na wyposażeniu nowej pracowni jest także mniejsza, przenośna gamma kamera. Przy jej użyciu pacjentów można poddać badaniu w salach chorych. Dotychczas z jej pomocą wykonano ponad 100 badań.

Zakup urządzeń i przygotowanie dla nich zaplecza kosztowało ok. 3 mln zł. Pieniądze na ten cel wyłożyło ministerstwo zdrowia.

Pacjenci będą dokładniej diagnozowani

Gamma kamera SPECT/CT umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu struktury narządów wewnętrznych, tkanek i komórek. Efektem badania SPECT/CT są serie obrazów prezentowane w formie nałożonych warstw, co daje możliwość wielowymiarowej diagnozy.

Tego typu urządzenie diagnostyczne jest wykorzystywane głównie w onkologii, kardiologii, ortopedii, endokrynologii, pulmonologii, reumatologii, nefrologii i neurologii. Badanie trwa ok. 20 minut.

Wykorzystanie system SPECT/CT pozwala precyzyjnie określić miejsce infekcji czy zmian chorobowych. To z kolei pomaga w zastosowaniu odpowiedniej terapii, a przypadku konieczności przeprowadzenia operacji skraca znacznie czas samego zabiegu - wyjaśniła Wiśniewska.

"To jedyne takie urządzenie w zachodniej Polsce. Takiego sprzętu nie mają szpitale we Wrocławiu, Poznaniu, Zielonej Górze i Szczecinie. Dzięki niemu nasz szpital z powodzeniem może konkurować z ośrodkami klinicznymi" - podkreśliła rzecznik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.