PARTNER PORTALU
  • BGK

W końcu. Wszystkie szpitale z kontraktami z NFZ

  • PAP    26 lutego 2010 - 13:56

Podkarpacie jako ostatnie województwo w Polsce zakończyło kontraktowanie szpitali na 2010 rok. Opóźnienie spowodowane było głównie niewystarczającym - według dyrektorów szpitali - finansowaniem leczenia szpitalnego i psychiatrii łóżkowej.
W zakresie tych świadczeń zamierzali oni początkowo podpisać kontrakty tylko na pół roku. Później jednak zmienili swoje stanowisko i zgodzili się podpisać kontrakty na cały rok. Jak wyjaśnił wówczas Zbigniew Strzelczyk, prezes stowarzyszenia zrzeszającego ZOZ-y i szpitale powiatowe, na zmianę decyzji wpłynęło przede wszystkim pisemne zobowiązanie dyrektorki podkarpackiego NFZ. Zapewniła w nim, że dodatkowe, wolne środki, jakie otrzyma podkarpacki Fundusz, przekaże w pierwszej kolejności na lecznictwo szpitalne i psychiatrię.

Po tej deklaracji dyrektorzy szpitali zdecydowali o podpisaniu kontraktów na 2010 rok, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest zapewnienie bezwzględnej większości środków finansowych na lecznictwo szpitalne i psychiatrię w każdej zmianie planu finansowego NFZ w Rzeszowie. Niedotrzymanie tego warunku - jak zapowiedzieli dyrektorzy szpitali i starostowie - spowoduje radykalne działania, włącznie z wypowiedzeniem umów.

Najdłużej ze wszystkich negocjacje o wyższe stawki za leczenie pacjentów prowadzili dyrektorzy szpitali i oddziałów psychiatrycznych. Jednak negocjacje te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i zdecydowali o podpisaniu proponowanych przez NFZ kontraktów.

Jak poinformował w piątek rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, w ostatnim tygodniu lutego kontrakty podpisali dyrektorzy dwóch szpitali psychiatrycznych - w Jarosławiu i Żurawicy oraz siedmiu takich oddziałów w szpitalach w: Rzeszowie, Stalowej Woli, Jaśle, Dębicy, Nowej Dębie, Łańcucie i Leżajsku.

Zastrzegli jednak, że nadal będą walczyć o lepsze finansowanie psychiatrii. Nie wykluczają nawet ewentualnego wypowiedzenia kontraktów w trakcie roku, gdyby dyrektorka Funduszu nie zrealizowała swoich wcześniejszych deklaracji.

Jak powiedział PAP dyr. Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Janusz Kołakowski, rzeczywisty koszt utrzymania i leczenia jednego pacjenta w ciągu jednego dnia waha się od 165 do 185 zł, w zależności od oddziału. Natomiast kontrakt z Funduszem przewiduje na tzw. osobodzień 141 zł.

Dyrektorzy szpitali wobec niewystarczających środków na psychiatrię zapowiadają redukcję liczby łóżek. W Żurawicy będzie to kilkanaście łóżek, a w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu - 20.

Na Podkarpaciu są 54 placówki świadczące usługi z zakresu leczenia szpitalnego, w tym 29 to szpitale w potocznym rozumieniu. Budżet podkarpackiego Funduszu na 2010 rok wynosi ponad 2,6 mld zł, z tego na lecznictwo szpitalne przypada ponad 1,25 mld zł. Jest to kwota mniej więcej o 50 mln zł większa od początkowej. Przesunięto bowiem, w ramach budżetu podkarpackiego NFZ, 50 mln zł z refundacji leków na lecznictwo szpitalne. NFZ zalega podkarpackim szpitalom około 180 mln zł za nadwykonania w 2008 i 2009 r. Zwrotu pieniędzy za 2008 rok szpitale żądają na drodze sądowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.