PARTNER PORTALU
 • BGK

W Krakowie otwarto nowoczesne centrum leczenia stwardnienia rozsianego

 • PAP/AK    1 lutego 2018 - 17:12
W Krakowie otwarto nowoczesne centrum leczenia stwardnienia rozsianego
(fot. Shuttetrstock.com)

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zainaugurował w czwartek działalność Poradni Stwardnienia Rozsianego - nowoczesnego centrum diagnozy, leczenia i rehabilitacji SM. Koszt modernizacji poradni to prawie 2 mln zl - większość pochodzi z dotacji z Ministerstwa Zdrowia.
"Staraliśmy się pacjentom dotkniętych stwardnieniem rozsianym (SM) stworzyć tu wyjątkowe warunki - zarówno do diagnozowania, jak leczenia i rehabilitacji. Jesteśmy przygotowani na monitorowanie całego procesu indywidualnego leczenia i na konsultacje nawet trudnych przypadków" - powiedziała kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego, prof. Agnieszka Słowik.

Profesor zwróciła uwagę, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są związani ze szpitalem przez wiele lat, przychodząc raz w miesiącu na leczenie i rehabilitację. Choroba często występuje u "młodych dorosłych", najczęściej u 20-30-latków - czyli osób, które dopiero "wchodzą w życie" i chcą pracować.

"Dlatego tak ważne było stworzenie im komfortowych warunków - by nie byli dodatkowo narażeni na niedogodności związane z oczekiwaniem w kolejkach i trudny dostęp do leczenia u specjalisty. Zależało mi na tym, żeby przychodzili tu bez obaw - z przyjemnością. Koncentrujemy się nie tylko na ratowaniu ich życia, ale chcemy im tu stworzyć przyjazne, godne warunki chorowania - aby ta choroba była mniej uciążliwa" - powiedziała prof. Słowik.

Nowa poradnia znajduje się w budynku Oddziału Klinicznego Neurologii przy ul. Botanicznej. Składa się z pięciu gabinetów lekarskich, gabinetu diagnostyczno-zabiegowego, sali aplikacji leków oraz sali rehabilitacji i łazienki.

Poradnia ściśle współpracuje z innymi ośrodkami w Małopolsce, a oddziały w mniejszych miastach regionu mogą przysyłać do niej swych pacjentów oraz konsultować trudne przypadki.

Jak podkreślają specjaliści - nowa poradnia jest w stałym kontakcie ze znanymi światowymi centrami do badań i leczenia tej choroby. Krakowscy lekarze odbywają regularnie rozmowy i konsultacje ze znanymi ośrodkami w Stanach Zjednoczonych, w których niektórzy pracownicy krakowskiego szpitala uniwersyteckiego uzupełniali swoje wykształcenie; jednym z nich jest wiodący uniwersytet w Rochester.

"Ciągle jeszcze traktujemy SM jak chorobę nieuleczalną. Ale choć nie znamy jej bezpośredniej przyczyny, dziś to jest choroba, nad którą potrafimy panować. Coraz lepiej poznajemy patomechanizm, który doprowadza do wystąpienia zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Stosujemy gamę 12 leków, które są przebadane klinicznie i wprowadzone oficjalnie do światowego leczenia; w różnym stopniu są one skuteczne w leczeniu SM, ale bardzo spowalniają przebieg choroby" - powiedziała PAP krajowa konsultantka w dziedzinie neurologii, prof. Danuta Ryglewicz.

Jak podkreślała podczas konferencji prasowej prof. Słowik - zarówno stosowanie drogich lekarstw, jak cały proces skomplikowanego leczenia i rehabilitacji - są dziś w pełni refundowane.

"To choroba najczęściej występująca na północnej półkuli - znacznie rzadziej pojawia się np. w rejonie Morza Śródziemnego czy w Afryce. Wpływ ma tu nasłonecznienie i poziom witaminy D oraz odpowiednie żywienie" - powiedziała PAP prof. Danuta Ryglewicz.

Przebudowa i remont pomieszczeń na potrzeby nowej "Poradni dla chorych na stwardnienie rozsiane", wraz z zakupem niezbędnej infrastruktury kosztowały prawie 2 mln zł, a większość środków pochodziła z dotacji z Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj także: Sieć szpitali działa już cztery miesiące. Z jakim skutkiem?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Danka, 2018-02-01 22:18:57

  Mieszkam w Koszalinie. Kraków jest dla mnie mało dostępny. Co z pacjentami, którzy do Krakowa mają daleko?