PARTNER PORTALU
  • BGK

W Krośnie powołano lekarzy do stwierdzania zgonów

  • MN    8 lutego 2017 - 12:55
W Krośnie powołano lekarzy do stwierdzania zgonów
Przepisy w zakresie wydawania kart zgonu budzą kontrowersje. (fot. pixabay)

• W Krośnie powołano lekarzy, którzy są upoważnieni do stwierdzania zgonów.

• Mogą oni stwierdzać zgon w określonych przypadkach. Lekarze są dostępni całodobowo.
W Krośnie powołano lekarzy, którzy stwierdzą zgon w niecodziennych przypadkach na terenie miasta. Kiedy nastąpi śmierć bliskiej osoby, konieczne jest stwierdzenie zgonu, ustalenie przyczyny zgonu i wystawienie karty zgonu. Wszystkie te czynności musi wykonać lekarz.

W przypadku, gdy nie ma lekarza zobowiązanego do wystawienia karty zgonu, formalnie zgon stwierdzą lekarze powołani przez miasto. Są dostępni w Krośnie całodobowo pod telefonem. Trzeba jednak pamiętać, w jakich sytuacjach tzw. koroner miejski może stwierdzić zgon.

- Jeżeli śmierć nastąpiła w czasie kiedy lekarz rodzinny jest dostępny, w przychodni lub w szpitalu w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, to w pierwszej kolejności właśnie do nich należy się zwrócić aby wykonali czynności związane ze stwierdzeniem zgonu – przypomina Urząd Miejski w Krośnie.

Czytaj też: Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych: Doczekamy się nowelizacji?

Przypomnijmy, że przepisy w zakresie wydawania kart zgonu wciąż budzą kontrowersje wśród samorządowców. Wątpliwości budzą nieprecyzyjne przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz jej akty wykonawcze. Wskutek niejednoznacznych przepisów wydawanie kart zgonu nie jest świadczeniem zdrowotnym. W efekcie część lekarzy nie chce ich wydawać.

Wcześniej pisaliśmy, że w Głównym Inspektoracie Sanitarnym działa wielosektorowy zespół, który pracuje nad nową ustawą, mającą kompleksowo unormować kwestię stwierdzania zgonu, związaną z tym organizację systemu ochrony zdrowia oraz zasady finansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.