PARTNER PORTALU
  • BGK

W mieście trudnej o zdrowie

  • KB    7 kwietnia 2010 - 10:13
W mieście trudnej o zdrowie

Obchodzony dziś (7. kwietnia) Światowy Dzień Zdrowia w tym roku odbywa się pod hasłem "Zdrowie w mieście się liczy". Światowa Organizacja Zdrowia w Polsce przyznaje, że w miastach jest lepszy dostęp do opieki zdrowotnej niż na prowincji, trudniej jednak dbać o zdrowie.
WHO chce zwrócić uwagę, że rozwój cywilizacyjny niesie za sobą negatywne skutki dla zdrowia: brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, niskie spożycie owoców i warzyw oraz większa liczba wypadków i napadów. Kolejną sprawą w dużych metropoliach jest dysproporcja w dostępie do służby zdrowia i odpowiednich warunków życia między bogatym centrum, a slumsami znajdującymi się na obrzeżach.

WHO, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, przez miesiąc będzie zachęcać ludzi i samorządy do przyłączenia się do akcji "Tysiąc miast, tysiąc osób, tysiąc historii". Paulina Miśkiewicz mówi, że celem inicjatywy jest zaktywizowanie władz miast i obywateli oraz działania na rzecz aktywności fizycznej. Podając przykłady takiej działalności wymienia między innymi zorganizowanie wielkiego miejskiego spaceru czy zaplanowanie budowy drogi rowerowej.

Chęć udziału w akcji wyraziło ponad 800 miast ze 120 krajów. Z polskich miast do udziału zgłosiły się Warszawa, Łódź, Częstochowa, Ruda Śląska i Lisków.

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony od 60 lat w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. WHO powstało 2 lata wcześniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.