W obronie telefonicznych aparatów w szpitalach

Publiczne aparaty telefoniczne w szpitalach nie powinny być likwidowane. Pacjenci muszą mieć możliwość korzystania z nich - uważa rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska.
W obronie telefonicznych aparatów w szpitalach

Biuro RPP poinformowało w poniedziałek (20 maja), że w związku z sygnałami dotyczącymi planowanej likwidacji publicznych aparatów telefonicznych w 18 szpitalach psychiatrycznych Kozłowska wystąpiła do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rzecznik jest zaniepokojona również informacją o likwidacji aparatów telefonicznych w innych szpitalach, a w szczególności na oddziałach dziecięcych. Biuro RPP podkreśla, że Telekomunikacja Polska likwidację aparatów publicznych argumentuje niewielkim zainteresowaniem oraz brakiem z nich dochodu.

- Pacjenci przebywający w placówkach medycznych mają prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego czy też korespondencyjnego z innymi osobami. Ponadto pacjenci z zaburzeniami psychicznymi przebywający w szpitalach psychiatrycznych lub w domach pomocy społecznej mają prawo do porozumiewania się bez ograniczeń z rodziną i innymi osobami - podkreśla Kozłowska.

- Należy zaznaczyć, iż w większości oddziałów psychiatrycznych obowiązuje zakaz posiadania i używania telefonów komórkowych a likwidacja szpitalnych telefonów uniemożliwi skuteczną realizację praw pacjenta - dodaje rzecznik.

Do 8 maja 2011 r. decyzja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nakładała na Telekomunikację Polską obowiązek świadczenia usługi powszechnej, która obejmowała m.in. usługi telefoniczne. Obecnie nie ma takiego wymogu.

Czytaj też: Najpierw cyfryzacja administracji, potem e-dowody

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE