PARTNER PORTALU
  • BGK

W parku Habsburgów wyrośnie leczniczy ogród

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    29 marca 2011 - 08:56
W parku Habsburgów wyrośnie leczniczy ogród

Ścieżki służące do nauki chodzenia oraz wspomagający odbiór bodźców plac zabaw i rośliny oddziałujące na różne zmysły. Taki będzie ogród terapeutyczno-edukacyjny, który niebawem powstanie w Żywcu.
Na pomysł stworzenia takiego ogrodu wpadła Fundacja Pomocy Dzieciom z Żywca. To placówka prowadząca od kilku lat na terenie parku Habsburgów centrum rehabilitacyjno-edukacyjne – informuje bielska „Gazeta Wyborcza”.

Rocznie przewija się przez nie około 350 niepełnosprawnych dzieci z całej Żywiecczyzny. Na terapię przyjeżdżają dzieci z niepełnosprawnością różnego rodzaju, m.in. z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, a także niewidome.

Fundacja cały czas chce poprawiać bazę ośrodka. Ogród został tak zaprojektowany, żeby był pomocą dydaktyczną dla rehabilitantów.

Projektanci zaplanowali wykonanie ścieżek spacerowych z różnego rodzaju podłoży. Będą one służyły dzieciom z problemami z chodzeniem do nauki poruszania się o własnych siłach, o kulach czy na wózku.

Powstanie również nietypowy plac zabaw. Pojawią się urządzenia, które będą wykorzystywane u dzieci z niepełnosprawnością ruchową, zaburzeniami zmysłu równowagi, koordynacji i problemami z odbiorem bodźców.

Dobór roślin w parku również nie będzie przypadkowy. Ich celem będzie stymulowanie zmysłów dotyku, wzroku i zapachu przez cały rok.
Prace zaczną się latem i potrwają do wiosny przyszłego roku. Ich koszt to kilkaset tysięcy zł. Fundacja stara się o dotację z Unii Europejskiej. Przed kilkoma dniami dostała też 20 tysięcy dolarów wsparcia od międzynarodowej firmy Eaton, która ma swój zakład w Bielsku-Białej.

W planach fundacji jest też rozbudowa centrum o nowy budynek z oddziałem rehabilitacyjno-edukacyjnym wyposażonym w nowoczesny sprzęt i gabinety terapeutyczne – informuje bielska „Gazeta Wyborcza”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.