PARTNER PORTALU
  • BGK

W Polsce dramatycznie brakuje oddziałów geriatrycznych

  • PAP/Gazeta Polska Codziennie    2 października 2014 - 06:47
W Polsce dramatycznie brakuje oddziałów geriatrycznych

Jest też za mało miejsc w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Specjaliści podkreślają, że nie ma szans na poprawę sytuacji bez zmian wyceny usług medycznych w dziedzinie geriatrii.
Według dziennika "Gazeta Polska Codziennie", sytuacja w geriatrii jest dramatyczna. Brakuje lekarzy z tą specjalizacją. W całej Polsce jest ich niespełna 280, a potrzeba przynajmniej trzy razy tylu.

Nie zanosi się jednak na rychłą poprawę, bo uczelnie kształcą w tym kierunku niewielu lekarzy. Gdyby nawet jakimś cudem przybyło geriatrów, to i tak nie mieliby gdzie leczyć. Oddziały geriatryczne można bowiem policzyć na palcach.

Jak mówią cytowani przez gazetę eksperci, szpitale nie są zainteresowane tworzeniem oddziałów geriatrycznych, bo im się to nie opłaca. Po prostu finansowanie leczenia osób starszych przez NFZ jest niewystarczające.

Problem z leczeniem ludzi w podeszłym wieku będzie się pogłębiał - ocenia "Gazeta Polska Codziennie". Społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Według szacunków demografów w 2050 r. co trzecia osoba w Polsce będzie miała 65 lat i więcej.

Czytaj też: Wojewoda powołał grupę zadaniową ds. seniorów

Średnia przewidywana długość życia 65-latka to 15-20 lat. Z tego zaledwie 10 lat większość osób przeżyje w podobnym zdrowiu jak w wieku średnim. Później zaczną się poważniejsze problemy. Kto im zaradzi? - pyta "Gazeta Polska Codziennie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.