W Polsce na nowe kolano czekamy 469 dni

Biorąc pod uwagę kolejki do operacji zaćmy i protezy stawu biodrowego, jesteśmy na ostatnim miejscu OECD. Dysproporcje są dramatyczne: w Holandii na usunięcie zaćmy czeka się miesiąc.
W Polsce na nowe kolano czekamy 469 dni
Mamy złą organizację systemu ochrony zdrowia. Fot. Pixabay.com

W Polsce czeka się średnio o ponad rok dłużej (dokładnie 414 dni) – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tak samo jest przy zabiegu usprawniającym chodzenie: na nowe kolano czekamy 469 dni. W Holandii czy Danii niecałe dwa miesiące.

Czytaj też: Konstanty Radziwiłł pokieruje resortem zdrowia

Analizując czas oczekiwania, autorzy OECD wzięli pod lupę zabiegi, które nie należą do procedur ratujących życie, ale powodują niezadowolenie chorych oraz ból i niepełnosprawność. Są zatem miernikiem jakości życia.

Przyczyn długiego czasu oczekiwania w Polsce jest kilka. Z jednej strony brakuje odpowiedniego finansowania. Z drugiej – mamy złą organizację systemu ochrony zdrowia.

Częściowo kolejki do usunięcia zaćmy może rozładować otwarcie granic. Dzięki przepisom unijnym pozwalającym na leczenie transgraniczne za pieniądze z NFZ, od stycznia do września tego roku na leczenie do Czech udało się 2,5 tys. osób.

Większy problem jest z endoprotezoplastyką. To o wiele poważniejsza i kosztowniejsza operacja. Za pieniądze z funduszu nie da się wyjechać za granicę w celu jej wykonania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE