PARTNER PORTALU
  • BGK

W Polsce powstanie sieć szpitali onkologicznych

  • PAP/AT    18 grudnia 2017 - 08:15
W Polsce powstanie sieć szpitali onkologicznych
Propozycja sieci szpitali onkologicznych zakłada, że w każdym województwie miałby powstać jeden referencyjny ośrodek, który współpracowałby z innymi placówkami onkologicznymi w regionie (fot.pixabay.com)

Według zapowiedzi premiera w Polsce powstanie Narodowe Centrum Onkologii. W ramach nowej organizacji miałaby działać sieć szpitali onkologicznych.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w expose budowę Narodowego Centrum Onkologii. Najpewniej ośrodek stanie się elementem polskiej strategii onkologicznej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje "DGP", nieoficjalnie wiadomo, że projekt ustawy nakazujący stworzenie specjalnej strategii działań antynowotworowych powstał już w Kancelarii Prezydenta i wkrótce ma trafić do Sejmu. Na jego podstawie będą mogły zacząć się konkretne prace związane z budową owej strategii.

Według "DGP" za jej stworzenie byłoby odpowiedzialne Ministerstwo Zdrowia we współpracy ze środowiskiem medycznym.

Jak podkreśla gazeta, obecnie nie istnieje jednolity dokument strategiczny dotyczący onkologii.

Czytaj też: Lista placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali

W ramach nowej organizacji miałaby działać sieć ośrodków referencyjnych z Narodowym Centrum Onkologii na czele (najprawdopodobniej tę funkcję pełniłby istniejący Instytut Onkologii w Warszawie). Zgodnie z koncepcją forsowaną przez środowisko specjalistów w tej dziedzinie, narodowe centrum miałoby pełnić funkcję ośrodka, który koordynowałby procesy leczenia np. zbierałby wiedzę o prowadzonych badaniach klinicznych, a także o dostępności różnych rodzajów terapii), jak również monitorowałby skuteczność leczenia, wypracowałby standardy oraz zajmował się opracowaniem programów profilaktycznych.

Zdaniem lekarzy specjalistów skupionym w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych (OZPCiIO) na poziomie wojewódzkim koordynacją nowotworów miałyby się zajmować wskazane ośrodki. Wcześniej musiałyby wykazać, że posiadają odpowiedni sprzęt i wyspecjalizowaną kadrą do przyjmowania pacjentów z nowotworami, ale także że wykonują odpowiednią liczbę zabiegów rocznie.

Propozycja sieci szpitali onkologicznych zakłada też, że w każdym województwie miałby powstać jeden referencyjny ośrodek, który współpracowałby z innymi placówkami onkologicznymi w regionie. To tu spływałyby dane dotyczące całej ścieżki leczenia pacjenta, a także jego losów po wyjściu ze szpitala.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • choryonkologicznie, 2017-12-18 15:49:02

    Do Prof. Glass: Twoja racja. Popieram.
  • Prof. Glass, 2017-12-18 14:21:34

    Jeszcze jedna hucpa! Zamiast zagłosować za nieprzedłużaniem umowy z Monsanto na Roundup zawierający rakotwórczy glicosfat i wstrzymanie w Polsce dystrybucji żywności i ziarna siewnego z GMO, a także drastycznie zaostrzonych ustaw antysmogowych budujemy coś, co da dodatkową kasę koncernom farmaceutyc...znym mam na myśli wszechmocną chemioterapię, którą przeżywa tylko ok,50$ pacjentów!  rozwiń