PARTNER PORTALU
  • BGK

W przychodniach zabrakło szczepionek

  • PAP/JL    25 listopada 2015 - 07:19
W przychodniach zabrakło szczepionek

W przychodniach brakuje szczepionek przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi. Fot. Pixabay.com

W przychodniach brakuje bezpłatnej szczepionki na odrę, świnkę i różyczkę.
Jak pisze „Nasz Dziennik”, brak preparatów potwierdzają przychodnie, które przesuwają wizyty dzieci zapisanych do szczepienia.

– Tak, brakuje nam szczepionek, nie tylko na świnkę, odrę i różyczkę, ale też na polio i ospę. Zapisujemy dzieci aż na styczeń przyszłego roku – słyszymy w Przychodni Rejonowej nr 1 na ul. Strusia w Warszawie.

Podanie preparatu przeciwko odrze, śwince i różyczce jest jednym ze szczepień obowiązkowych finansowanym z budżetu państwa. Zgodnie z programem szczepień ochronnych, szczepionka podawana jest dwukrotnie: w wieku 13-14 miesięcy i w 10. roku życia.

Bieżący nadzór nad stanami magazynowymi i dystrybucją szczepionek zakupionych przez ministra zdrowia sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny.

– Rzeczywiście są jakieś problemy z tą szczepionką. Ale podobno wszystko jest na dobrej drodze” – tłumaczy Jan Bondar, rzecznik GIS.

Sam resort zdrowia zapewnia, że szczepionki na różyczkę będą dostępne już w połowie grudnia. GIS przyznaje, że problem z tym preparatem nie jest jedynym. Od roku kłopot jest ze szczepionką przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Raczek, 2015-11-26 12:24:41

    Ospa, polio… mam nadzieję, że te choroby nie wrócą. Rodzice, tak zwani anty-szczepionkowcy, pójdźcie po rozum do głowy – nie chcecie zgotować dziecku takiego przebiegu choroby. Dzięki szczepionkom na szczęście już dawno o tym zapomnieliśmy… zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/podroze/zagrozenia-i-profi...laktyka/polio/  rozwiń