PARTNER PORTALU
  • BGK

W przyszłym roku w podlaskim NFZ 130 mln więcej

  • PAP    20 października 2011 - 17:33
W przyszłym roku w podlaskim NFZ 130 mln więcej

Podlaski NFZ w przyszłym roku będzie mieć na świadczenia medyczne o 130 mln zł więcej niż w 2011 r. - poinformowano w czwartek w oddziale NFZ w Białymstoku. Wynika to ze zmiany w podziale środków między regionami i z większej ściągalności składki zdrowotnej.
Podlaski NFZ ma mieć do dyspozycji w 2012 roku 1 mld 859 mln zł na świadczenia medyczne.

Fundusz rozpoczął kontraktowanie usług w Podlaskiem. Ogłoszono już dwa pierwsze konkursy dotyczące rehabilitacji i nocnej opieki. Kolejne konkursy będą ogłaszane sukcesywnie. Cała procedura kontraktowania ma być zakończona do połowy grudnia.

Dyrektor podlaskiego NFZ Jacek Roleder poinformował, że większy budżet funduszu to więcej zakontraktowanych świadczeń. Najwięcej pieniędzy z 2012 roku - 894 mln zł - ma być przeznaczonych na świadczenia szpitalne. Będzie to o 8 proc. więcej niż w 2011 r.

Po ponad 233 mln zł kosztować będzie podstawowa opieka zdrowotna (o 1,4 proc. pieniędzy więcej niż w tym roku) i refundacje leków (o 7 proc. mniej).

172,3 mln zł trafi na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (wzrost o 20 proc.), 79 mln zł na psychiatrię (15,7 proc. więcej), 69 mln zł na ratownictwo medyczne (4,6 proc. więcej), 66,6 mln zł na stomatologię (prawie 12 proc. więcej). Aż o 26 proc. pieniędzy więcej zostanie przeznaczonych na opiekę paliatywną i hospicyjną - będzie to 9,9 mln zł. 35 proc. środków więcej będzie przeznaczonych na leczenie uzdrowiskowe - ma to być 19,9 mln zł.

Jak poinformowano, wsparte maja być szczególnie te dziedziny, w których wykonuje się wiele operacji, np. onkologia, procedury wysokospecjalistyczne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Chodzi o skrócenie kolejek na zabiegi.

Roleder dodał, że z dokumentacji funduszu wynika, że są oddziały chirurgiczne, które wykonują mało zabiegów, więc więcej pieniędzy dostaną te, które wykonują ich dużo. Skorzystać mają także te podmioty, które podstawowe zabiegi chirurgiczne mogą wykonywać w warunkach ambulatoryjnych. Wsparte też mają być szpitalne oddziały ratunkowe.

Fundusz będzie też chciał zakontraktować te dziedziny, na które w regionie jest zapotrzebowanie, a do tej pory nie było na nie świadczeniodawców. Dotyczy to np. rehabilitacji kardiologicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.