PARTNER PORTALU
  • BGK

W Radomiu bezpłatne szczepienia dla seniorów

  • pap/pt    25 sierpnia 2015 - 09:47
W Radomiu bezpłatne szczepienia dla seniorów
Radom finansuje szczepienia dla osób powyżej 65 roku życia

Od 11 lata Radom realizuje program bezpłatnych szczepień skierowany do osób, które ukończyły 65 rok życia, ponieważ są one bardziej narażone na powikłania po grypie.
3,5 tysiąca seniorów z Radomia będzie mogło bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Miasto przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł - poinformowała wiceprezydent Radomia Anna Białkowska. Tego rodzaju akcja prowadzona będzie w Radomiu po raz jedenasty.

Za konsekwentnie szczepienia seniorów przeciwko grypie Radom dwukrotnie został uznany za lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - konkursu organizowanego przez Radę Naukową Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej. W ub. roku Radom otrzymał statuetkę Samorządowego Super Lidera.

Szczepienia co roku cieszą się w Radomiu dużym powodzeniem wśród starszych mieszkańców. W pierwszych dniach po szczepionki ustawia się długa kolejka chętnych.

Szczepienia dla osób, które ukończyły 65 lat

"Program jest skierowany do osób, które ukończyły 65 rok życia, ponieważ są one bardziej narażone na powikłania po grypie" - powiedziała wiceprezydent Białkowska. Szczepienia rozpoczną się we wrześniu lub październiku.

W ocenie prof. Joanny Chorostowskiej-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc szczepienia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania powikłaniom grypy.

Tymczasem w ostatnich latach tzw. wyszczepialność przeciw grypie w Polsce jest na stałym, niskim poziomie i wynosi 3,8 proc.

Eksperci zwracają uwagę, jak szczególnie ważna jest profilaktyka grypy wśród osób chorych przewlekle.

Przekonują, że szczepienia znacznie redukują prawdopodobieństwo powikłań grypy wśród osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego: aż o 67 proc. zmniejsza się ryzyko zawału, a prawdopodobieństwo udaru mózgu spada o 55 proc. Szczepienia redukują również o 70 proc. ryzyko hospitalizacji z powodu grypy wśród chorych na cukrzycę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.